SON DAKİKA
hava 10°Google News

Yüzyıllar sonra dünya nüfusunda bir ilk yaşanacak: ‘Veba’dan beri olmamıştı’

Son Güncelleme :

22 Mart 2024 - 13:05

Yüzyıllar sonra dünya nüfusunda bir ilk yaşanacak: ‘Veba’dan beri olmamıştı’

The Lancet tarafından yapılan bir araştırmaya göre, doğum oranlarının düşmesi nedeniyle dünya nüfusunun Kara Ölüm olarak adlandırılan veba salgınından bu yana ilk kez azalması bekleniyor.

Dünya düşük doğurganlıklı bir geleceğe yaklaşıyor. Her ne kadar 2100 yılına gelindiğinde ülkelerin ve bölgelerin yüzde 97’sinden fazlasında doğurganlık oranları, nüfus büyüklüğünü zaman içinde sürdürmek için gerekli olanın altında olacak olsa da, ağırlıklı olarak Batı ve Doğu Sahra Altı Afrika’da olmak üzere çok sayıda düşük gelirli ülkedeki nispeten yüksek doğurganlık oranları, yüzyıl boyunca bu bölgelerdeki nüfus artışını yönlendirmeye devam edecek.

Uzmanlar, küresel doğurganlık oranlarının tarihi bir kırılma noktasına ulaştığını ve iyileşme ihtimalinin düşük olduğunu dile getiriyor. Doğum oranlarındaki düşüşün nüfusun artışını yavaşlatabileceği ve on yıllar içinde düşmeye başlayacağı anlamına gelebileceği ifade edildi.

Bu durumun, 1300’lü yılların ortalarında Avrupa’daki nüfusun üçte biri de dahil olmak üzere 50 milyon kadar insanın ölümüne neden olan Kara Ölüm olarak tarihe geçen veba salgınından bu yana dünyadaki insan sayısının ilk kez azalması anlamına geldiği dile getirildi.

Veba salgınının dünya üzerindeki insan sayısının azaldığı tek dönem olduğunu ifade eden araştırmacılar, küresel nüfusun yaklaşık 400 milyondan 350 milyona düştüğünü tahmin ediyorlar.

‘Toplam doğurganlık oranı’ olarak bilinen nüfus artışını sürdürmek için kadınların her birinin ortalama 2.1 çocuk sahibi olması gerekiyor ve 2021 itibariyle bu oran dünya genelinde 2.23 olarak tespit edildi. Fakat uzmanlar, 1950’de 4.84 olan bu oranın sürekli bir düşüş eğiliminde olduğunu belirterek 2050’de 1.83’e, 2100’de ise 1.59’a düşeceğini tahmin ediyor.

Bu durumun ise 2050 yılında 204 ülkenin 155’inde doğum oranlarının nüfus büyüklüğünü sürdürmek için gerekenden daha düşük olacağı anlamına geldiği aktarılırken 2100 yılına gelindiğinde ise bu oranın 198 ülke ya da nüfus bakımından dünyanın yüzde 97’sini kapsayacağı ve doğan her iki bebekten biri Sahra Altı Afrika ülkelerinde dünyaya gelecektir.