SON DAKİKA
hava 14°Google News

Yediğiniz anda akciğerlerdeki katranı söküp atıyor

Son Güncelleme :

20 Ekim 2023 - 14:31

Yediğiniz anda akciğerlerdeki katranı söküp atıyor

Akciğerlerinizi sağlıklı tutmak, sağlığınızı korumak için de çok önemlidir. Ancak bilinen etkenlerin yanı sıra sağlıksız beslenme gibi faktörler bu önemli organa zarar verebilir.Dahası astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve pulmoner fibrozis gibi yaygın durumlar yaşam kalitenizi önemli ölçüde etkileyebilir.

Ancak araştırmalar, besin açısından zengin bir diyeti takip etmek de dahil olmak üzere yaşam tarzı değişikliklerinin akciğerlerinizi korumaya ve hatta akciğer hasarını ve hastalık semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

İşte akciğerleri tertemiz yapan o besinler…

PANCAR

Pancar bitkisinin canlı renkli kökü ve yeşillikleri, akciğer fonksiyonunu optimize eden bileşikler içerir. Pancar ve pancar yeşillikleri, akciğer fonksiyonuna fayda sağladığı gösterilen nitratlar açısından zengindir. Nitratlar kan damarlarını gevşetmeye, kan basıncını düşürmeye ve oksijen alımını optimize etmeye yardımcı olur.

Pancar takviyelerinin, KOAH ve akciğerlerde yüksek tansiyona neden olan bir hastalık olan pulmoner hipertansiyon da dahil olmak üzere akciğer rahatsızlığı olan kişilerde fiziksel performansı ve akciğer fonksiyonunu iyileştirdiği gösterilmiştir.

Ek olarak pancar yeşillikleri, hepsi akciğer sağlığı için gerekli olan magnezyum, potasyum, C vitamini ve karotenoid antioksidanlarla doludur.

ELMA

Araştırmalar düzenli olarak elma yemenin akciğer fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Örneğin çalışmalar haftada beş veya daha fazla elma tüketmenin, daha iyi akciğer fonksiyonu ve azalmış KOAH gelişme riski ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

Elma tüketimi aynı zamanda daha düşük astım ve akciğer kanseri riskiyle de bağlantılıdır. Bunun nedeni elmalardaki flavonoidler ve C vitamini de dahil olmak üzere yüksek antioksidan konsantrasyonundan kaynaklanıyor olabilir.

BALKABAĞI

Kabakların parlak renkli eti, akciğer sağlığını destekleyen çeşitli bitki bileşikleri içerir. Özellikle beta karoten, lutein ve zeaksantin gibi karotenoidler açısından zengindirler; bunların tümü güçlü antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.

Araştırmalar, kanda daha yüksek karotenoid düzeylerine sahip olmanın hem yaşlı hem de genç popülasyonlarda daha iyi akciğer fonksiyonuyla ilişkili olduğunu gösteriyor..

ZERDEÇAL

Zerdeçal, güçlü antioksidan ve antienflamatuar etkileri nedeniyle sıklıkla genel sağlığı geliştirmek için kullanılır. Zerdeçalın ana aktif bileşeni olan kurkumin, akciğer fonksiyonunu desteklemek için özellikle faydalı olabilir.

DOMATES

Domates ve domates ürünleri, akciğer sağlığının iyileştirilmesiyle ilişkilendirilen bir karotenoid antioksidan olan likopen açısından en zengin besin kaynakları arasındadır.

Domates ürünleri tüketmenin astımlı kişilerde hava yolu iltihabını azalttığı ve KOAH’lı kişilerde akciğer fonksiyonunu iyileştirdiği gösterilmiştir.

Astımlı 105 kişiyle 2019 yılında yapılan bir araştırma, domates açısından zengin bir diyetin, kötü kontrol edilen astım prevalansının daha düşük olmasıyla ilişkili olduğunu gösterdi.

YABAN MERSİNİ

Yaban mersini besinlerle yüklüdür ve bunların tüketimi, akciğer fonksiyonunun korunması ve muhafaza edilmesi de dahil olmak üzere bir dizi sağlık yararıyla ilişkilendirilmiştir

Yaban mersini, malvidin, siyanidin, peonidin, delphinidin ve petunidin dahil olmak üzere zengin bir antosiyanin kaynağıdır. Antosiyaninler, akciğer dokusunu oksidatif hasardan koruduğu gösterilen güçlü pigmentlerdir.

839 kişi üzerinde yapılan bir araştırma, yaban mersini alımının akciğer fonksiyonundaki en yavaş düşüş oranıyla ilişkili olduğunu ve haftada 2 veya daha fazla porsiyon yaban mersini tüketmenin, düşük yaban mersini alımına veya hiç yaban mersini alımına kıyasla akciğer fonksiyonundaki düşüşü %38’e kadar yavaşlattığını buldu.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çay sağlık üzerinde etkileyici etkileri olan bir içecektir. Epigallokateşin galat (EGCG), yeşil çayda konsantre bir kateşindir. Antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir ve dokuların fibrozisini veya yara izini önlediği gösterilmiştir.

Pulmoner fibrozis, akciğer dokusunda ilerleyici, akciğer fonksiyonunu tehlikeye sokan skarlaşma ile karakterize bir hastalıktır. Bazı araştırmalar EGCG’nin bu hastalığın tedavisine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Pulmoner fibrozisli 20 kişide 2020’de yapılan küçük bir araştırma, EGCG ekstraktı ile 2 hafta boyunca yapılan tedavinin, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında fibrozis belirteçlerini azalttığını buldu.

KIRMIZI LAHANA

Kırmızı lahana zengin bir antosiyanin kaynağıdır. Bu bitki pigmentleri kırmızı lahanaya canlı rengini verir. Antosiyanin alımı, akciğer fonksiyonundaki azalmanın azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Dahası lahana lifle doludur. Araştırmalar, daha fazla lif tüketen kişilerin, düşük miktarda lif tüketenlere göre daha iyi akciğer fonksiyonuna sahip olduğunu gösteriyor.