SON DAKİKA
havaGoogle News

Yapay zeka ‘gelecekteki kendinizle’ konuşmanızı sağlayacak

Son Güncelleme :

26 Haziran 2024 - 10:21

Yapay zeka ‘gelecekteki kendinizle’ konuşmanızı sağlayacak

ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) bir grup araştırmacı, yapay zeka (artificial intelligence-AI) kullanarak ‘gelecekteki kendinizle’ konuşmanızı sağlayacak bir sohbet botu geliştirdi.

OpenAI şirketi tarafından geliştirilen popüler GPT-3.5 modelini kullanan araştırmacılar, katılımcılarına hayatları, geçmiş deneyimleri ve istekleri hakkında bir dizi soru yöneltti. Sistem daha sonra, çalışmanın yazarlarının “sentetik bir hafıza” olarak da adlandırdıkları “kullanıcının bir arka planını” oluşturdu.

Bu şekilde kişiselleştirilmiş yapay zeka sohbet botu, örneğin, lisede biyoloji öğretmeni olmak isteyen bir kullanıcıya öğrencilerini doğa koruma alanına okul gezisine götürdüğü “unutulmaz bir anı” anlatabiliyor.

“PSİKOLOJİK MESAFEYİ AZALTABİLİR”

İngiltere’deki Warwick Üniversitesi’nden davranış bilimi profesörü Ivo Vlaev, “İnsanlar kendilerinin dijital olarak yaşlı bir versiyonuyla etkileşime girdiklerinde, bu durum geleceği daha somut ve yakın hissettirebilir ve böylece şimdiki ve gelecekteki benlikler arasındaki psikolojik mesafeyi azaltabilir,” diye konuştu.