SON DAKİKA
havaGoogle News

Üniversitelinin düşüneceği tek şey vizesi finali olacak. Gerisi bizde.

Son Güncelleme :

18 Nisan 2023 - 11:11

Üniversitelinin düşüneceği tek şey vizesi finali olacak. Gerisi bizde.

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Bandırma’da gençlere ilişkin vaatlerini üniversitelilerle paylaştı. 1 yıl içinde yurt sorununu çözeceklerini ifade eden Aytekin beraberindeki heyetle birlikte gece geç saatlere kadar saha çalışması yaparak, Bandırmalı seçmenden destek istedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, seçim ziyaretleri kapsamında Bandırma’daydı. Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, CHP Bandırma İlçe Başkanı Mehmet Atak ve çok sayıda partili tarafından karşılanan Aytekin, daha sonra beraberindeki heyetle birlikte, Balık hali esnafı başta olmak üzere Cumhuriyet caddesindeki kafeleri de ziyaret ederek seçmenden destek istedi.

 

‘Gençlik Hakkını Alacak’

Esnaf ziyareti kapsamında Cumhuriyet caddesindeki işletmeleri ziyaret ederek, Bandırmalı vatandaşları dinleyen CHP’li Aytekin daha sonra kafelerdeki gençlerle buluşarak vaatlerini anlattı. 1 yıl içerisinde yurt sorununu çözeceklerini ifade eden CHP Balıkesir Milletvekili Aytekin “Bugün Bandırma’yı daha güzel görüyoruz. Daha umutlu görüyoruz. Ziyaretlerimiz sırasında esnafımıza hayırlı işler dileklerimizi ilettik. Ardından üniversiteli arkadaşlarımız, genç arkadaşlarımız bize gelip yurtlardaki sorunlarını ve ev kiralarındaki fahiş durumu anlattı. Yurt sorunu, özetle barınma sorunu bu ülkenin temel sorunlarından birisidir. Açılan yurtlar, ihtiyaçların çok çok altında kalmıştır. Yurt demek, yatak kapasitesi demek değil. Yurtlar adı üstünde bir yaşam alanıdır. İçerisinde sosyal olarak zaman geçirilen alandır. Bu alanı yatak sayısıyla sınırlamak gençliğin en temel sorunu olan barınma sorununu anlayamamaktır. Vatandaşlarımızın desteğiyle 13. Cumhurbaşkanı seçilecek olan Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun gençlere sözü var. 1 yıl içerisinde bu ülkede yurt sorunu diye bir şey olmayacak diyoruz.

 

‘Yemek Ücretsiz Olacak, KYK Faizleri Gidecek, Ödeme İşe Girdikten Sonra Başlayacak’

Yine bildiğimiz üzere KYK yurtlarında bir yemek sorunu birçok yerde devam ediyor. Geçtiğimiz yıl buradaki yurtların yemekhanesinde arkadaşların yemeklerinde kurtlar, böcekler çıkıyordu. O zaman da gündeme getirmiştik, bu sorun Balıkesir içerisinde çözülmüş olabilir ancak ülke genelinde devam ettiğini biliyoruz. Üniversiteli arkadaşlara söyledik. Yurtlarda ücretsiz, sağlıklı, doyurucu ve her şeyden önemlisi lezzetli yemek vereceğiz. Devlet bunun için var. Aileler çocuklarını üniversiteye göndermiş, devlet benim çocuğuma imkan sağlar demiş. Ama olmamış, aileler çocuklarıyla birlikte mağdur olmuş. Nerede kalacaklarını kara kara düşünen ailelerin gençlerin dertlerinin üzerine bir de enflasyon sebebiyle fırlayan fiyatlar binmiş. Bu sorunları çözmek zorundayız. Biz diyoruz ki gençler hakkını alacak. Üniversitede okuyan gençler özgürce konuşacak, üretecek, değerlendirecek, okuyacak. Ardından yurduna gelip dinlenecek, yemeğini ücretsiz bir şekilde yiyecek. Bahar şenlikleri geri gelecek. KYK borçlarının faizlerini silecek, anapara ödemeleri ise taksitli, faizsiz ve işe başladıktan sonra olacak. Açacağımız istihdam ofisleri ile yüksek yetenek inşası başlayacak. Özetle üniversitelinin düşüneceği tek şey vizesi finali olacak. Gerisi bizde!”