SON DAKİKA
hava 16°


Google News

Türkiye’ye doğru yaklaşıyor! Cumartesi ve Pazar akşamına dikkat

Son Güncelleme :

23 Kasım 2023 - 9:31

Türkiye’ye doğru yaklaşıyor! Cumartesi ve Pazar akşamına dikkat

Türkiye geneli için önemli uyarı. Cumartesi ve Pazar akşamına dikkat. Türkiye’ye doğru yaklaşan ‘Bomba Siklon’ riski gündeme de bomba gibi oturdu.

Türkiye genelinde etkili olan kuvvetli fırtına ve yağışlar AFAD tarafından duyurulmuştu. Bugün Hava Forum tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’ye doğru yaklaşan Bomba Siklon riski olduğu bildirildi.

Yurt genelinde etkili olan kuvvetli fırtınalara ek olarak yeni bir uyarı geldi. Cumartesi ve Pazar akşamı Türkiye’ye doğru yaklaşan Bomba Siklon olduğu duyuruldu. Vatandaşların tedbirli ve dikkatli olması önemle duyurulur.

TÜRKİYE’YE BOMBA SİKLON UYARISI

Cumartesi gecesi ve pazar sabahı için Türkiye’ye doğru yaklaşan bir “Bomba Siklon” riski var. Bomba siklon, basıncın 24 saatte en az 24 milibar düştüğü siklonlara denir. Ani basınç düşümüyle birlikte siklonun hızla kuvvetlenmesi olayıdır. Bomba siklon, kısa sürede sert meteorolojik hadiselere neden olur. Bu hafta sonunun gündemi yine yıkıcı bir fırtına ve yağış olabilir. Gelişmeleri takip ediyoruz…

BOMBA SİKLON NEDİR?

Bomba siklon, basıncın 24 saatte en az 24 milibar düştüğü siklonlara denir. Ani basınç düşümüyle birlikte siklonun hızla kuvvetlenmesi olayıdır. Bomba siklon, kısa sürede sert meteorolojik hadiselere neden olur, bol yağış bırakır. ABD’de yaygın bir şekilde bu terim kullanılmaktadır. Daha öncesinde Bombajenez veya siklonojenez terimleri de kullanılmaktaydı.