SON DAKİKA
hava 22°Google News

Türkiye’nin En Çok Turist Çeken 5 Şehri

Son Güncelleme :

25 Eylül 2023 - 13:35

Türkiye’nin En Çok Turist Çeken 5 Şehri

Türkiye her yıl yüzlerce yabancı turist ağırlayan ülkelerden biridir. Ülkemizde görülmeye değer çok sayıda tarihi yapı, doğal güzellikler ve tanınması gereken kültür örnekleri var. Bu da turistlerin rotasını Türkiye’ye çevirmesini beraberinde getiriyor. Ülkemizin en çok turist çeken şehirlerinin hangileri olduğunu merak ediyor musunuz? İşte yanıtlar…

 İstanbul

Tahmin edebileceğiniz gibi listemizin ilk sırasında İstanbul yer alıyor. Sadece Türkiye’nin değil dünyanın en güzel ve en özel şehirlerinden biri olduğu zaten biliniyor. İki kıta arasında yer alan bir geçiş yeri olması zaten İstanbul’u coğrafi anlamda da önemli kılıyor. Yüzyıllar boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış bir kent olması da göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir.

Çünkü bu özelliği sayesinde çok eski dönemlerden kalma tarihi yapılarıyla görenleri kendine hayran bırakmayı başarıyor. Sonuçta tüm zamanların en çok görülmek istenen kenti olma özelliğini hala taşıdığını söyleyebiliriz. Sadece yurt dışından değil yurt içinden de ziyaretçi ağırlıyor.

 İzmir

Turizm kenti dendiğinde akla ilk gelen şehirlerden biri de İzmir’dir. Bu nedenle listemizde ikinci sıradaki yerini korumaya devam ediyor. Körfezin en güzel ve eşsiz bir yerinde kurulu olan İzmir de çok sayıda medeniyete yaşam alanı olmuş kentlerimizden biridir. Efes Antik Kenti bu ilimizin sınırları içerisinde yer alıyor ve sadece bu antik kenti görmek için bile her yıl çok sayıda turist ülkemize geliyor.

Elbette İzmir tarihi yerleri kadar doğal güzellikleriyle de ön plana çıkıyor. Çeşme, Urla, Foça gibi turistlerin büyük ilgi gösterdiği tatil beldelerine sahip olan kentte görülmeye değer doğal güzelliklerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. Sadece kent merkezini gezmek için gelen turist sayısının da bir hayli fazla olduğunu ekleyelim.

Siz de İzmir’e seyahat etmek isterseniz, özellikle de İstanbul’dan gelmeyi düşünenler için en uygun İstanbul İzmir uçak bileti fiyatları ile İzmir’e kısa zamanda ulaşabilirsiniz. Uygun fiyatlar ise Pegasus gibi güvenilir bir hava yolu firması tarafından sunuluyor.

 Antalya

Antalya da listemize girmeyi fazlasıyla hak ediyor çünkü turistik kentlerimiz arasında en önemli olanlardan biridir. Antalya genellikle yaz mevsiminde turist ağırlayan kentlerimizden biridir. Tatil yapmak için sıcak denizlere ulaşmak isteyen turistler için en ideal seçeneklerden biri Antalya oluyor.

Çok sayıda farklı tatil beldesi ile turistleri ağırlayan bu kentte gezilmeye ve görülmeye değer yer sayısının da bir hayli fazla olduğunu eklemek gerekir. Yurt içinden de turist ağırlayan kente ulaşım ise gayet kolay! Pegasus internet sitesi üzerinden en uygun fiyatla uçak bileti alarak bu şehre gidebilir be Antalya’nın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

 Muğla

Turistik bölgeleri nedeniyle sıklıkla ziyaret eden Muğla, en çok turist ağırlayan kentlerimizden biridir. Ege bölgesi ile Akdeniz bölgesinin kesiştiği yerde bulunan Muğla’da hem Ege hem de Akdeniz kültürünü görmek, yaşamak mümkün olabiliyor. Muhteşem bir doğaya sahip olan Muğla’da turistlerin ilgisini ekebilecek ve görülmeye değer yerlerin sayısının da bir hayli fazla olduğunu ekleyelim.

Muğla’da turistlerin konaklayabileceği otel sayısı da oldukça fazladır. Turistler konaklayabilecekleri otel bulmakta asla zorlanmıyor ve aynı zamanda kentin diledikleri herhangi bir turistik bölgesinde konaklayarak zaman geçirebiliyor. Bu arada Muğla’da çok sayıda antik kent ve tarihi yapı olduğunu, bu yapıların da turistlerin ilgisini çektiğini ekleyelim.

 Mardin

Listemizin son sırasında ise Mardin bulunuyor. Pek bilinmiyor olsa da Mardin aslında ülkemizin en çok turist çeken 5 kentinden biridir. Mardin’in deniz kenarına kıyısı yok ancak kültür ve din turizmi açısından da ülkemizin en zengin kentlerinden biridir. Kentin pek çok bölgesinde bulunan taş evler, Mardin’i özel kılan unsurlardan sadece biridir.

Mardin Kalesi de gezilmeye değer yerler arasında bulunuyor. Süryanilerin sıklıkla ziyaret ettiği bir bölge olduğunu da eklemek gerekir. Hatta Mardin, dünya genelinde Süryaniler için en önemli yerlerin başında geliyor. Bu nedenle Süryanilerin sıklıkla ziyaret ettiği yerler arasında bulunduğunu ekleyelim.

Elbette ülkemizin neresinde yaşıyor olursanız olun, tüm dünyada ilgi gören bu kentlerimizi gezebilirsiniz. Pegasus internet sitesine tıklayabilir ve en ucuz uçak biletleri ile uygun fiyat avantajından siz de faydalanabilirsiniz. Uçak biletinizi hemen alarak gezi hazırlıklarına başlayın. Pegasus üzerinden uçak biletinizi online olarak alabilir ve aynı zamanda online olarak check in işleminizi de yapabilirsiniz.