SON DAKİKA
hava 10°Google News

TÜRKİYE ZİRAATÇILAR DERNEĞİ BALIKESİR İL BAŞKANI BURAK UĞUR, “ÜRETENLER HAKKINI İSTİYOR!”

Son Güncelleme :

13 Mayıs 2024 - 13:40

TÜRKİYE ZİRAATÇILAR DERNEĞİ BALIKESİR İL BAŞKANI BURAK UĞUR, “ÜRETENLER HAKKINI İSTİYOR!”

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününde; çiftçilerin mevcut durumuna ait değerlendirmelerde bulunan ve çözüm önerileri sunan Türkiye Ziraatçılar Derneği Balıkesir İl Başkanlığı, üreticilerin hakkını istediğini vurguladı.

Açıklamayı gerçekleştiren Türkiye Ziraatçılar Derneği Balıkesir İl Başkanı, Ziraat Yüksek Mühendisi Burak UĞUR, “Öncelikle bin bir zorluklarla üretim gerçekleştiren, gıda arzının devamlılığı için gecesini gündüzüne katan tüm çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutluyoruz. Biliyoruz ki son yıllarda artan girdi maliyetleri karşısında üretim yapmak, ürettiğini değerinde satmak imkansız hale gelmiştir. İthalata dayalı tarım politikalarının çiftçiyi çıkmaza sürüklediği görünen bir gerçektir. Tarım politikalarının ivedilikle gözden geçirilerek, tarıma ayrılması gereken payın net ve keskin bir biçimde doğrudan çiftçiye aktarılması gerekmektedir,” dedi.

 

Tarım desteklemeleri konusunda çiftçinin hakkının verilmediğini vurgulayan Uğur, “Tarım Kanunun 21. Maddesi açıkça belirtmektedir ki, Gayri Safi Milli Hasılanın %1’i Tarıma ayrılmalıdır. Fakat bu kanun çıktığı 2006 yılından bu yana taahhüt edilen miktarın yarısı dahi tarıma aktarılmamıştır. 2023 yılında aktarılan miktarın % 0,29, yani binde 29 olduğu görülmektedir. Tarımda sürdürülebilirliği sağlamak için, üreticinin kazancını arttıracak ürün fiyat politikaları uygulamalı, girdi maliyetleri düşürülmeli ve üreticinin hakkı olan destekleme modelleri hayata geçirilmelidir,” dedi.