SON DAKİKA
hava


Google News

Türkiye Ziraatçılar Derneği Balıkesir İl Başkanı Burak Uğur, “Tarımsal ürün fiyatları yeniden değerlendirilsin”

Son Güncelleme :

13 Eylül 2023 - 14:23

Türkiye Ziraatçılar Derneği Balıkesir İl Başkanı Burak Uğur, “Tarımsal ürün fiyatları yeniden değerlendirilsin”

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde, Türkiye Ziraatçılar Derneği Balıkesir İl Başkanı Burak Uğur TMO önünde yaptığı basın açıklaması ile uygulanan tarım politikalarını eleştirdi.

Uğur, “Türkiye Ziraatçılar Derneği olarak biz tarım profesyonelleri ülkemizdeki tarımsal üretim sürecini yakından takip ediyor ve ülkemizin tarım potansiyelinin en üst seviyeye çıkarılması için mücadele ediyoruz. Bu bağlamda da üreticilerimiz hakkını korumak, tarımın sürdürülebilir hale gelmesi için düşüncelerimizi ve fikirlerimizi her platformda dile getiriyoruz.” dedi.

Bugün de Toprak Mahsulleri Ofisi Balıkesir Baş Müdürlüğü önünde üreticimizin sesi olmak, ülkemizin tarımsal süreçlerini ve çıkarlarını korumak adına burada toplanmış bulunuyoruz şeklinde basın açıklamasına devam eden Burak Uğur “Ülkemizdeki tarımsal üretim her geçen gün çok daha zor, sorunların ritmik olarak büyüdüğü bir hal almıştır. Ülkede yaşanan enflasyon, artan ekonomik koşullar adeta çiftçinin, üretenin sırtına yüklenmiş durumdadır. Tarımın yöneticileri, üretenin kazanması ve tarımsal üretimi sürdürülebilir kılmak yerine, her yeni kararda üreticinin üzerine bir yeni yük daha bindirmişlerdir. 2023 üretim sezonunun tarla bitkileri grubunda ilk hasadı yapılan buğdayda yaşanan randevu sorunu ilk majör problem olarak karşımıza çıkmıştır. Toprak Mahsulleri Ofisi devlet tarafından açıklanan 8.250 TL/ton fiyattan ürün alımı yapmak için kapılarını açmış ancak uyguladığı randevu sistemi ile maalesef bir çok üreticinin ürününü istediği fiyata satamamasına ve maalesef buğday ürününden zarar etmesine neden olmuştur.

Buğday hasadında yaşanan kaos sonrasında açıklanan Danelik Mısır ürün alım fiyatları tüm kesimlerce hayal kırıklığı oluşturmuştur. Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından 22 Ağustos 2023 ton fiyatı 6.000 TL olarak açıklanan rakam üreticilerin mısır ürününde zarar etmesine, bir sonraki yıl ürününü yetiştirememesine neden olacaktır. Ziraat Mühendisleri Odasının gerçekleştirdiği bilimsel çalışma ile 1 kg Danelik mısırın üretim maliyeti şu anda 6 lira 70 kuruştur. Toprak Mahsulleri Ofisi açıkladığı 6 TL/kg fiyat ile üreticinin bin bir zorluklarla ürettiği mısırı maliyetinin altına almaya layık görmüştür.

Bir diğer yandan 6 TL/kg fiyatı geçen yıl ile kıyasladığımızda daha vahim bir tablo ile karşı karşıyayız. Ülkemizde enflasyon düzeyinin TÜİK tarafından %47 açıklandığını biliyoruz. Bununla beraber üretenin girdi maliyetlerinin, sulama, gübreleme ve ilaçlama gibi maliyetlerinin de ortalama minimum %70 düzeyinde arttığının farkındayız. Tüm bu artışlara rağmen geçtiğimiz yıl 5 lira 70 kuruş açıklanan mısır ürününe ancak %5 zam yapılarak, yalnızca 30 kuruşluk fark ile 6 TL lik fiyat layık görülmüştür.

Maliyetin altına üretim yapılarak tarım sürdürülemez. İthalata bağlı bir ekonomi ile tarımda, ülkesel ekonomide millileştirilemez. Biz buradan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün: Milli ekonominin temeli ziraattır.” Sözünü bir kez daha hatırlatmak istiyoruz diyen Başkan Uğur “ Tarımda büyümenin, tarımsal üretimi güçlendirmenin yolları bellidir ve açıktır. Muhakkak ki üreticinin maliyetleri düşürülmeli, artan maliyetler karşısında üretici ezdirilmemelidir. Bu bağlamda üreticiye verilen desteklemeler yeniden değerlendirilmeli ve bu güne kadar hiç uygulanmayan ancak kanunda açıkça belirtilen, Gayri Safi Milli Hasılanın %1 ‘nin tarıma aktarılması gerekmektedir. 2006 yılında yürürlüğe giren Tarım Kanunun 21. Maddesinde açıkça belirtilmektedir; Tarıma ayrılan pay Gayri Safi Milli Hasılanın %1’den daha az olamaz. Ancak 2006 yılından bugüne bu madde sadece kâğıt üzerinde kalmış maalesef hiçbir zaman uygulanmamıştır. 2006 yılından bugüne kadar tarıma verilen destekler incelendiğinde ortalama olarak bu değerin %0,5 olduğu görülmektedir.

Bugün ki tarımsal desteklemeler derinlemesine incelendiğinde, rakamsal veriler üretenlere verilen desteklerin yine üreticiden alındığını gösteriyor. Bugün ki satış fiyatları ile üreticinin mazota ödediği toplam miktar 100 milyar liraya yakın bir değer. Buda üreticiden alınan mazot vergisinin, ülkemizde tarıma ödenen toplam destek miktarının %70’ine denk geliyor. Yani mazota yapılan zamlar ile maalesef verilen desteğin %70’i geri alınmıştır.

Bizler tarım profesyonelleri olarak bir an önce tarımsal ürün fiyatlarının yeniden değerlendirilmesi, üretene verilen desteklerin ivedilikle arttırılması, çiftçilerimizin üretime devam etmesi için tüm argümanların kullanılmasını talep ediyoruz.” dedi.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURLARI

Dolar DOLAR

ALIŞ

31,0075

SATIŞ

31,0708

FARK

% 0.17
Dolar EURO

ALIŞ

33,5663

SATIŞ

33,6790

FARK

% -0.05
Dolar İNG. STERLİNİ

ALIŞ

39,2805

SATIŞ

39,4560

FARK

% 0.03
Dolar İSV. FRANGI

ALIŞ

35,1838

SATIŞ

35,2677

FARK

% 0.06
Dolar KAN. DOLARI

ALIŞ

22,9597

SATIŞ

23,0099

FARK

% 0.02
Dolar ÇEYREK ALTIN

ALIŞ

3.251,55

SATIŞ

3.323,25

FARK

% 0,77
Dolar GRAM ALTIN

ALIŞ

2.032,22

SATIŞ

2.032,57

FARK

% 0,77
Dolar BITCOIN

FİYAT

1.625.541

DEĞİŞİM

1.012

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER