SON DAKİKA
havaGoogle News

TOPRAK DEDE SAYGIYLA ANILDI

Son Güncelleme :

18 Ocak 2024 - 14:59

TOPRAK DEDE SAYGIYLA ANILDI

Bandırmalı Orman Kahraman, Toprak Dede Hayrettin Karaca ölümünün yıl dönümünde düzenlenen etkinlikle anıldı.

TEMA Vakfı Kurucusu Toprak Dede Hayrettin Karaca, ölümünün 4’üncü yıl dönümünde bir kez daha saygıyla yad edildi. TEMA Vakfı Bandırma Şube Başkanı Burak Uğur ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe minik TEMA’lar olarak anaokulu öğrencileri de katıldı. Doğayla iç içe düzenlenmesi planlanan anma etkinliği, hava muhalefeti nedeniyle kapalı alanda gerçekleştirildi. TEMA Vakfı Bandırma Şubesi Başkanı Burak Uğur, anma etkinliğinde konuşarak Hayrettin Karaca’nın hayatından ve başarılarından bahsetti.

Burak Uğur konuşmasında, “Sizlere toprak dedemizin hayatından ve başarılarından bahsetmek istiyorum. Hayrettin Karaca 1922 yılında memleketimiz Bandırma’da doğdu. İlk ve ortaöğretimini Bandırma’da tamamladıktan sonra lise eğitimini İstanbul’da gerçekleştirdi. Liseyi bitirdikten sonra ailesinin triko-örme işinin başına geçip onu ülkenin en başarılı sanayi kuruluşlarından biri haline getirdi. Karaca firması Türkiye’de ihracatın liderliğini yapmış, üstelik bunu diğer kuruluşlardan neredeyse 20 yıl önce gerçekleştirmiştir. Hayrettin Karaca bu konuda şöyle konuşmaktadır: “Ben sanayici olmak istemiyordum. İstediğim edebiyatla ilgilenip kalan zamanımı doğayla iç içe geçirmekti. Fakat o günlerde babamıza karşı çıkmak söz konusu değildi.”

Ellili yaşlarında, Türkiye’nin ilk özel arboretumunu kurdu. Yurt içi ve yurt dışında gezdiği her yerden tohumlar topladı, botanik bahçelerini gezdi, bağlantılar kurdu. Bugün Yalova’daki Karaca Arboretumu, dünyanın her yerindeki botanikçiler tarafından bilinmektedir. Yılda iki kez yayınlanan Arboretum Magazine bilim adamlarının araştırma ve görüşlerinin yayınlandığı bir forumdur. 14.000 türü barındıran arboretum aynı zamanda ülkenin tehlikedeki türleri için bir gen koruma merkezidir. Hannover Üniversitesi’nden ekoloji profesörü Franz H. Meyer, Hayrettin Karaca’dan “Şimdiye kadar hiç böylesine kişisel çıkar gütmeden, kendini insanlığın yararına çalışmaya adamış birine rastlamadım.” diye bahsetmektedir.

1992 yılında yine rahmetle andığımız Ali Nihat Gökyiğit ile birlikte tema Vakfı’nın kurmuştur. Tema Vakfı’na bir halk hareketi olarak nitelendiren Hayrettin Karaca vakfın en büyük gücünün kitlesel örgütlenme olduğunu ifade etmektedir.

Bugün 1 milyonu aşkın gönüllüsüyle sahada faaliyet gösteren TEMA Vakfı’nın kurucusu rahmetli Toprak Dedemiz Hayrettin Karaca, Birleşmiş Milletler tarafından bugüne kadar çok az sayıda layık görülen Orman Kahramanı ödülünü de yine Hayrettin Karaca almıştır.

Bugün bizler TEMA Vakfı gönüllüleri olarak, rahmetli Toprak dedemiz, değerli hemşehrimiz Hayrettin Karaca‘yı rahmet ve minnetle anıyoruz. Onun göstermiş olduğu doğa sevgisi ve çevre bilinci aşkıyla yolumuza devam edecek evimiz olan doğanın evimiz olan çevrenin daha yaşanılabilir hale gelmesi için var gücümüzle mücadele etmeye devam edeceğiz,” dedi. / Umut Osman Sunci – Meriç Onbaşı