SON DAKİKA
hava 18°Google News

TOPLU ULAŞIMDA YAŞANAN SORUNLARI BİR DE OTOBÜS ŞOFÖRÜNÜN GÖZÜNDEN GÖRÜN

Son Güncelleme :

06 Aralık 2023 - 13:28

TOPLU ULAŞIMDA YAŞANAN SORUNLARI BİR DE OTOBÜS ŞOFÖRÜNÜN GÖZÜNDEN GÖRÜN

Bandırma Ulaşım A.Ş. Şoförlerinden Emre İnan, toplu ulaşım araçlarını kullanan şoförlerin Bandırma’da karşılaştığı problemleri anlattı.

 

Bandırma’da toplu ulaşım aracı kullanan şoför Emre İnan, kentteki trafik ve toplu taşıma sorunlarına dikkat çekti. Emre İnan yaşadıkları sıkıntıları, trafik yoğunluğu, araç içindeki güvenlik ve duraklarda meydana gelen problemler üzerinden masaya yatırdı. Emre İnan, özel araç sürücülerinden trafikte biraz daha anlayış ve sabır beklediklerini vurgularken, toplu ulaşımdaki sorunların çözümüne dair çağrıda bulundu.

 

Emre inan, “Bandırma’da ciddi trafik ve trafikte saygı sorunu var. Mesela hastane kavşağında yaşanan trafik yoğunluğunun faturasını biz şoförlere kesiyorlar. Arabaların yetmediğini, geç geldiğini söylüyorlar. Biz şoförler bu durumda ne yapabiliriz ki? Hastane kavşağındaki ışıklarda yeri geliyor 25 dakikaya kadar trafiğe takıldığımız oluyor.

 

Bakın, şehir içi trafiği demek her an her şey ile karşı karşıya kalınabileceği demektir. Önümüzde sinyal vermeden dönenler, ani firen yapanlar, trafik güvenliğini tehlikeye atarak otobüsün önüne geçmeye çalışanlar oluyor. Biz de buna benzer durumlarda kazaya sebebiyet vermemek için ani fren yapmak zorunda kalabiliyoruz. İnsanlar ayaktayken araç içinde tutunamayabilir, dengesini sağlayamayabilir. Bunu anlıyorum. Araç sürücülerine seslenmek istiyorum, otobüslerin önünde ani fren yapmaktan lütfen kaçınalım.

 

Bir başka konu da şu ki; Bandırma’da otobüs durakları araç parklarıyla dolu. Biz duraklara yanaşamadığımız zaman cezalar yiyoruz. Atatürk ve Kurtuluş Caddesi gibi yoğun trafik olan caddelerde duraklarda durduğumuzda insanlar otobüse binerken trafikteki araç süreçleri hiç anlayış göstermiyor. Biz yolcu indirip bindirmek için durmak zorundayız. Keyfi durmuyoruz ki. Bize korna çalınıyor, bağrılıp çağırılıyor. Biraz sabır ve anlayış istiyoruz. Bir de durağa giriyoruz ama zor çıkıyoruz. Otobüs trafikte önümüze geçmesin diye kimse yol vermek istemiyor.

 

Yeni araçlar Bandırma trafiği açısından çok güzel ancak tek kapılı oldukları için bazı sorunlar yaşanıyor. Bindiği noktaya yakın durakta inecek biri gidip en arkaya oturuyor, sonrasında da araçtan inerken zorlanıyor.

 

Araç doluyken durağa girdiğimizde vatandaştan tepki görüyoruz. Durağa girmesek bu kez başka vatandaştan yine tepki görüyoruz. Yani her iki şekilde de lafı biz yiyoruz. Ne yapacağımızı şaşırdık. Durmamız gereken duraklarda durmak zorundayız. Kapı ağzında yığılmalar da çok oluyor. Aracın arkası boşken kimse oraya hareket etmiyor.

 

Ben bu sıkıntılarımızı dile getirmek istedim. Her şeyin faturası şoföre kesiliyor ama biz her şeyden önce bir insanız. Durduk yere neden kimseye ters tepki gösterelim ki? Azarlanıyoruz ve her birimizin aynı olduğu gibi laflar yiyoruz. Trafik stresi altında çalışırken bir de böyle yıpranıyoruz. Biraz biz şoförlere de anlayış gösterilmesini bekliyoruz,” dedi.

 

Emre inan, “Biz de gecikmelerin ve araçlardaki yoğunluğun sebebi neyse bu konular gündeme getirilsin istiyoruz ama bu durumunda faturası kesilecek olan merci şoförler değil,” diye sözlerini noktaladı.

 

Haber: Umut Osman Sunci – Meriç Onbaşı