SON DAKİKA
hava 10°Google News

TOLGA TOSUN, DURSUN MİRZA’YA SORDU; “NEYİN ALT YAPISINI HAZIRLIYORSUN?”

Son Güncelleme :

19 Nisan 2024 - 11:34

TOLGA TOSUN, DURSUN MİRZA’YA SORDU; “NEYİN ALT YAPISINI HAZIRLIYORSUN?”

Bandırma Belediye Meclisi’nde kendisini hedef alan söylemlere yönelik basın toplantısı düzenleyen önceki dönem Belediye Başkanı Tolga Tosun, söylenenlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek Dursun Mirza’ya sordu; “Yeni satışların mı alt yapısı hazırlanıyor? Neyin alt yapısını hazırlıyorsun?”

Önceki dönem Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, basın toplantısı düzenleyerek Nisan Ayı Belediye Meclis Toplantısı’nda Dursun Mirza tarafından kendisine yönelik yapılan söylemlere belgelerle yanıt verdi. Tolga Tosun, bu söylemlerin gerçek dışı olduğunu, Dursun Mirza’nın kamuoyunu aldattığını ifade etti. Tolga Tosun, Dursun Mirza’nın rakamları çarpıttığını dile getirerek, Dursun Mirza’ya, “Neyin alt yapısını hazırlıyorsun?” diye sordu.

Av. Tolga Tosun, “Dursun Mirza’nın açıklamalarını şaşkınlıkla izledim. Kesinlikle 405 milyonluk bir borç yok. Böyle bir borcun olması mümkün değil. 2023 yılı bütçesinin gerçekleşmesi 600 milyon, 2024 yılının ise 1 milyar 200 milyon liradır. Yapılan açıklama beni ve meclis üyelerimi itibarsızlaştırma çabalarıdır. 4 dönemden bu yana CHP belediyeciliğinde böyle borçlar söz konusu bile olmamıştı. 2009 yılında AKP’den maaşları ödeyemeyen belediye almıştık. Kalan borçlar 16 ayda Sedat Pekel döneminde ödenmişti. Buradan sormak isterim. Bugün Dursun Mirza’nın devraldığı Bandırma Belediyesinin hacizli borcu var mıdır? Ödenmemiş maaş ya da ikramiye borcu var mıdır?” dedi.

“Bu kamuoyunu aldatmaktır!”

Av. Tolga Tosun, “Dursun Mirza yaptığı açıklamada 75 milyon lira kamulaştırma bedeli borcu olduğunu söylüyor. Bu kesinlikle doğru değil. Meclis üyesi Betül Hanım gidip Hukuk servisinden böyle bir borç olduğunu bulsun. Böyle bir borç olsa belediye üzerinde haciz olurdu. Mahkemelerde devam eden davalar var. Ne yönde karar çıkacağı belli değil. Davalar sonuçlanmış gibi borç açıklanıyor. Bu kamuoyunu aldatmaktır. Kendilerine kalan 40 milyon tahakkuk edilmemiş borç olduğunu ifade ediyor. Ortem’e olduğu söylenen 40 milyonluk tahakkuk edilmeyen borç rakamı doğru değil. Ortem şirketinin sonradan belediyeye kestiği fatura 20 milyon liradır. Malta Projesinin faturası yine kesilememişti. Devlette devamlılık esastır. Bize kalan tahakkuk edilmemiş borçları da biz ödemiştir,” ifadesinde bulundu.

“Neyin alt yapısını hazırlıyorsun?”

Av. Tolga Tosun “Bandırma Belediyesi personel sayısını 1050 olarak açıkladılar. Bu rakam da doğru değil. Kimse Dursun Mirza’ya doğruları söylemiyor mu? Çok da zor değil çağıracaksın insan kaynakları müdürünü personel sayısını ona soracaksın. Ben buradan rakamı sana söyleyeyim. Bandırma Belediyesinin 939 personeli bulunuyor. Şimdi olmayan 100 personeli aramaya başlasınlar. Personel çok diyen Dursun Mirza daha şimdiden personel alımına başlıyor. EYT’den emekli olanların paraları ödemedi sözü de doğru değil. 2019-2024 yılları arasında EYT’de dahil olmak üzere 130 Belediye çalışanı emekli oldu. Emekli olanların sadece 13 kişinin tazminatı verilmedi. Çünkü bu kişiler dava açtılar. Açtıkları dava devam ediyor. Devam eden davalar varken tazminatları neye göre ödeyecektik. Bunun için de üzgünüm ama hukuksal süreç devam ediyor. Dursun Mirza rakamları çarpıtıyor. Yeni satışların mı alt yapısı hazırlanıyor? Neyin alt yapısını hazırlıyorsun?” diye konuştu.

“Belediyenin Borcu 110 milyon lira”

Av. Tolga Tosun, “Bandırma Belediyesinin toplam borcu 110 milyon liradır. Bu rakam içinde taşeronlara olan 30 milyon lira da dahil. Belediyenin şirketine olan borç ise 48 milyon liradır. Bandırma Belediyesi’nin Büyükşehir Belediyesi’nden 30 milyon lira alacağı vardır. Bilmiyorlarsa açıp BASKİ’ye bir sorsunlar. Devrettiğimiz kasada da 13 milyon lira para vardı. Ayrıca Bandırma Belediyesinin kira, imar cezaları, harç ve reklamlardan olmak üzere 131 milyon lira alacağı bulunuyor,” dedi.

“Dursun Mirza döneminde 20 milyon dolarlık satış yapıldı”

Av. Tolga Tosun, satışlarla ilgili olarak, “2014-2019 yılları arasında Dursun Mirza 98 milyon liralık satış yapmış. O günkü dolar bazında 20 milyon dolar oluyor. Mirza bu konuda da doğruları söylemiyor. Bizde arazi sattık ama belediye olarak 18 uygulamasından kazandığımız var olmayan arazileri sattık. Sattığımız tutar dolar bazında 11 milyon dolardır. Yediğimiz içtiklerimizin parasını ödedik. Benim, ailemin, meclis üyelerimin ve Metehan’ın harcamalarını gelip MASAK da incelesin. Biz geldiğimizde kafelerde evrak bile bulamamıştık,” ifadelerini kullandı.

“Takip edeceğim. Tepelerinde olacağım”

Av. Tolga Tosun, “Açtıkları çadırda ilk iftar yemeğini ben verdim. 80 bin lira olan yemeği yerlerken ben pişkin değil miydim? Malta Projesi’nin açılışında iftar verdik. 247 bin lirayı belediyeye bıraktı dedi. Şimdi buradan ifade edeyim, bu iftar yemeğinin tutarını ben ödeyeceğim. Pişkin sözünü de Dursun Mirza’ya iade ediyorum. Pişkin olmayanlar geldikleri gibi, 200 bin liraya araç kiraladılar. Artık daire müdürleri dikkatli olsunlar. Uyarıyorum. Yapılan her türlü ödemeleri takip edeceğim. Tepelerinde olacağım,” dedi.

“Benim alnım ak. Her zaman Bandırma’da gezerim”

Av. Tolga Tosun, “Dursun Mirza benim sokağa çıkacak yüzümün olmadığını söyledi. Ben arsa satışlarından komisyon mu aldım? Spor kulüpleri üzerinden kara para mı akladım? Hırsızlık mı yaptım? Benim alnım ak. Her zaman Bandırma’da gezerim. Utanılacak bir şey yapmadım,” diye konuştu.

“Biz onlar gibi yapmadık”

Açıklamalarının son bölümünde Bandırma Belediyesi’nde gerçekleşen yer değişikleri hakkında konuşan Tosun “Hiçbir şekilde mobbing yapmadım. Oraya gönder, buraya gönder yapmadım. Devlet memurumuz sonuçta, bir de senin yeğenin. Hakkı onun yeğeni. 2019’da 40 gün raporlu. 2020’de 2021’e kadar Covid idare izinli. 2021’de 54 gün raporlu. 2022’de 138 gün raporlu. 2023’te 133 gün raporlu ve maaşlarını aldı. Bakın arkadaşlar 2024’te Ocak, Şubat, Mart toplanda 90 günün, 70 günü raporlu. Şimdi bizim hatamız şu. Biz işlem yapmadık. Şimdi hiçbir şey yok. Bütün gün özel kalemde, elektrik gibi çalışıyorlar. Kanser hastası personelini park bahçelere kürek sallamaya gönderdiler. Ayıptır günahtır. Özel Kalem Müdürü bayanı taş ocaklarına sürdüler. Hakkı Çaha Sağlık işlerinde oturdu. Biz onlar gibi yapmadık. Ne oldu Dursun Mirza, sevgi sözcüklerin, yaptığın kalp işaretleri nerede kaldı?” sözleriyle konuşmasını noktaladı.