SON DAKİKA
hava 19°Google News

TİCARET ODASINA YAKIŞAN YAPIYI BANDIRMA’YA KAZANDIRMAK İSTİYORUZ

Son Güncelleme :

12 Haziran 2023 - 12:12

TİCARET ODASINA YAKIŞAN YAPIYI BANDIRMA’YA KAZANDIRMAK İSTİYORUZ

Bandırma Ticaret Odası Başkanı Adem Yılmaz, son günlerde Bandırma gündemini meşgul eden arazi devir konusunda açıklamalarda bulundu.

Bandırma Ticaret Odası Başkanı Adem Yılmaz, son günlerde Bandırma gündemini meşgul eden arazi devri konusunda Bandırma halkını bilgilendirme amacıyla Bandirma.Com ofisini ziyaret etti.

Bandırma Ticaret Odası 1926 yılında kurulmuş, 3000 e yakın üyesi ile Bandırmanın en köklü ve saygın kuruluşları arasındadır diyen Adem Yılmaz “Gerek bölge içindeki yapısal fonksiyonları, gerekse sosyal çevrede Bandırma’nın ismini yurt genelinde en iyi şekilde temsil etmektedir. Yaşamımızda her geçen gün değişen teknoloji ve yaşam standartları kapsamında Bandırma Ticaret Odasının da kendi kimliğine yakışır, bölgesine ve üyelerinin kullanımına uygun yeni bir yerleşkede faaliyetlerini göstermesi gerektiği kanaatindeyiz. Bu kapsamda başlayan çalışmalar devam ederken, ülkemizde yaşanan ve 11 ili etkileyen deprem felaketi sonrasında çalışmalarımızın önemi bir kez daha gündeme gelmiş ve bir an evvel Bandırma’da Bandırma Ticaret Odasına yakışır bir yapıyı kazandırmak için çalışmalarımıza hız verildi.“ dedi.

Bandırma hızla büyürken Ticaret Odası binasının yetersiz olduğunu gördük ve yeni bir hizmet binası için çalışmalara başladık şeklinde açıklamalarına devam eden Başkan Yılmaz “Bandırma kent girişi ve çıkışları ile Bandırma Ticaret Odası üyelerinin rahat erişim sağlayacağı alanlarda yapılan alternatif yer seçimi sonrasında Bandırma Küçük Sanayi girişinde yer alan toplam 5,9 Dekarlık arazi tespit edilmiş olup, yönetim ve meclis grubumuzla yapılan istişarelerde yeni hizmet yapısının bu alanda yapılması konusunda fikir birliğine varıldı. Bandırma Ticaret Odasının Kamu Kurum/kuruluşu niteliğinde olması ve kamusal hizmet vermesi nedeniyle de yapılacak proje kapsamında yine kamunun kullanımına yönelik unsurların yer alması ve Bandırma’da eksikliği hissedilen bazı fonksiyonlarında bu alan içinde Bandırma Ticaret Odası çatısı altında halkın hizmetine sunulması, Bandırma Ticaret Odamız yönetim üyelerince istişare edilerek karar verilmiştir.

Gerek Türkiye içindeki ülke içinde gerekse Balıkesir’de ticaret odalarının mekânsal sıkıntısı yerel yönetimler tarafından karşılandığı bilinmekte olup, yer tahsisi ve yapı yapımına ilişkin tüm bedellerin ilgili yerel idareler tarafından karşılanarak kente kazandırıldığına yönelik birçok örnek yer almaktadır. Bu kapsamda Bandırma Belediyesine ait olan 600 Evler Mahallesi 2491 ada 2 parsel dahilinde kayıtlı taşınmazın Kamulaştırma Kanunun 30 maddesi dahilinde Kamu kurum ve kuruluşları arasında devir ile ilgili hükümler doğrultusunda Bandırma Ticaret Odasına satışı hususunda gerekli başvuruları yaptık.

Bandırma Belediye meclisine sunulan dosya kapsamında üç ana unsur bulunmakta olup;

1-Kamulaştırma kanunu kapsamında teklif ettiğimiz (kanunen öncelikle BTO tarafından fiyat teklif edilmesi gerekmektedir.) bedel üzerinden referansla Bandırma Belediyesi Meclisi Fiyat Tespit Komisyonunca belirlenecek bedel ile tapu devri yapılmasına yönelik karar alınması;

2-Söz konusu devrin yapılabilmesi-protokol imzalanması amacı ile Belediye Başkanına yetki verilmesi;

3-İmar Planlarında “Belediye Hizmet Alanı” kullanımının “İdari Hizmet Alanı” kullanımına yönelik Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Bandırma Belediyesinde imar planı değişikliğinin yapılması hususlarıdır.

Yukarıda belirtilen hükümler dahilinde talep edilen devir hukuken izlenmesi gereken yol ve yöntem olarak kanuna uygun bir işlem olmakla birlikte, bu kapsamda yapılan parsellerin imar planında verilen kullanım dışında başka amaçla kullanımının ve satışının da önüne geçtiği açıkça görülmektedir. Bu konu hakkında yapılan haksız spekülasyonların da yersiz olduğunun açık bir göstergesi olarak not düşmekte fayda vardır.

Bandırma Ticaret Odası mevcut yapısının da yeniden değerlendirilmesine yönelik planları yapmakta olup, öncelikle yeni hizmet yapısının yapımı birinci önceliği olmuştur. Mevcut yapıda bulunan konferans salonu ve diğer hizmet alanları bundan önceki yıllarda da Bandırma hizmetinde yer almış olup, birçok toplantı seminer vb. iş ve işlemler için kullanılmıştır. Yer ihtiyacı olan kamu kurumları da yer yer bu alanlardan fayda sağlamışlardır. Bu kapsamda yeni yapılacak yapı dahilinde de ayrılan tüm fonksiyonlar Bandırma’mızın hizmetinde olacaktır. “

Bandırma Ticaret Odası Başkanı Adem Yılmaz, avam proje hakkında detaylar vererek “ Bandırma Ticaret Odası için yapılan ön tasarım dahilinde, Bodrum Kat öncelikle teknik alanlar, otopark ve sığınak gibi ihtiyaç olan kullanımlara ayrılacaktır. Zemin kat iki bölümden oluşmakta olup, çok amaçlı salon dahilinde konserler, sergiler, fuarlar, gösteriler için ayrılan yaklaşık 700-900 m2 lik bir alan düşünülmekte olup, ama bina zemin katında bölgede ihtiyaç olabilecek bir banka şubesi, noter, PTT gişesi vb. kamusal hizmet verecek ve bölgede eksikliği hissedilen yapılara yer verilmesi düşünülmektedir. Ana bina 1 kat 350-400 kişilik bir konferans salonu, mini toplantı – basın izleme odaları ile kulis, teknik oda vb. unsurların yer aldığı konferans katı olarak düşünülmektedir.

Ana bina 2 kat, Bandırma Ticaret Odası ana idari ofislerinin bulunduğu hizmet katı olarak planlanmış olup, ana bina son kat yani 3 kat ise Şirketlerimiz için kullanım alanları, genç girişimciler, Yatırım ofisleri gibi Kalkınma Ajansları, Sanayi Bakanlığı vb. unsurlarla Bandırmada desteklenmesi gerekli sanayi ve ticaret konulu unsurlara hizmet edecek alanlar olarak kullanılması öngörülmektedir.

Tasarlanan yapı toplam 4000-4500 M2 arasında olması beklenmekte olup, fonksiyonların mimari alan ihtiyaçlarına göre belirlenecektir. Bina yapımında hiçbir yönetim kurulu üyemiz ihaleye girmeyecek, malzeme alım ve satımı yapmayacak ve şahsi çıkar sağlamayacaktır.

Bu kapsamda henüz parselin devrinin yapılmaması ve Bandırma Ticaret Odasına ait bir parselin edinme sürecinin devamı olması nedeniyle yapı tasarımı henüz sonuçlanmadığı da unutulmamalıdır. Fakat idaremizce düşünülen mahal-fonksiyon şeması yukarıda belirtildiği üzere tamamen Bandırma’ya yeni bir soluk getirecek, kamusal fonksiyonlarla Bandırmanın sosyo-ekonomik yapısını güçlendirici bir hamle olarak görülmeli ve desteklenmelidir.

Gerek Bandırma Belediye Başkanı Sayın Av. Tolga Tosun, gerekse Bandırmamızın siyasal partileri ve meclis üyeleri ile yapılan görüşmelerde anlatılan proje ve hedefler kapsamında olumlu destek sözleri alınmış olup, mali olarak ciddi bir yatırımı hedefleyerek 70-80 milyon bedel ile tamamlanması öngörülen bu yatırımın Bandırma’ya kazandırılması için bir gerekli her türlü yüke katlanacağımızı, bu bağlamda aldığımız bu yükü de Bandırmaya yeni bir hizmet alanı olarak sonuçlandırmak isteğimizi buradan tekrar yeniliyorum. Biz destek olan tüm paydaşlarımıza projeye katkı sunan CHP Meclis üyesi Mesut Özdemir’e ve MHP meclis üyesi Harun Algül’e tekrar teşekkür ediyorum.” dedi.