SON DAKİKA
hava 22°Google News

Tatil planlarında bayram etkisi! Hem fiyatlar hem de talep arttı

Son Güncelleme :

08 Haziran 2023 - 12:47

Tatil planlarında bayram etkisi! Hem fiyatlar hem de talep arttı

Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılması ve erken açıklanması, iç pazarda rezervasyonları hızlandırdı. Çeşitli bölgelerde bu kapsamda otellerin yüzde 100 doluluk beklediği ifade ediliyor.

Kurban Bayramı tatili idari izinler ile 9 güne çıkarıldı. Buna göre; 28, 29, 30 Haziran ile 1 Temmuz olmak üzere 4 gün kutlanacak olan bayram, 24 Haziran ile 2 Temmuz tarihleri arasında 9 gün tatil imkanı oluşturacak. Önceki gün yeni Kabine’nin ilk toplantısı ardından açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, vatandaşın tatil imkanını artırmak amacıyla bayram sürecinin idari izinlerle uzatıldığını duyurdu. Okulların da 16 Haziran tarihi itibarıyla kapanması, zaten yaz sezonuna denk gelen tatili desteklemiş olacak. Yılın en uzun tatili olacak Kurban Bayramı dönemi, iç pazarı bu sayede hızlı harekete geçirdi. Tatil planları için bu açıklamayı bekleyenler belirledikleri bölgelerde rezervasyonlarını somutlaştırdı. Tatilin gözde destinasyonları Antalya, Bodrum ve Kıbrıs olarak görülüyor. Yine yerli turistin Güney Ege bölgesine olan yoğun ilgisi de devam ediyor.

YÜZDE 100 DOLU OLACAK’ 

Bayram tatili açıklamasının önceki yıllara göre daha erken yapılmasının önemli bir hareket oluşturacağını belirten Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, pek çok bölgedeki otellerde yüzde 100 doluluklar beklediklerini söyledi. Ayrıca 9 gün tatil olanağının yerli turist tarafından 5 ve 4 gün olmak üzere ikiye de bölünebileceğini kaydeden Kavaloğlu, bu sayede farklı tatil seçenekleri de oluşabileceğini ifade etti.

FİYAT DA TALEP DE ARTTI 

Yerli turisti bu sezon en çok, artan ulaşım ve konaklama fiyatları zorluyor. Buna rağmen kendi kesesine göre ayarlamalar yapan tatilciler; her şey dahil oteller, çadır kamp/karavan imkanları, küçük otel tercihleri arasında seçimler yapıyor.

Turizm firması yöneticisi Kaan Karayal, yerli turistin tatil programlarını yaptığını belirtirken, “En gözde tatil beldelerinden Antalya, Bodrum ve Kıbrıs, bayramda da popülerliğini koruyor. Bu destinasyonların yanı sıra Marmaris, Fethiye ve Çeşme de yurt içi seyahatlerinde en çok tercih edilen bölgeler arasında yer alıyor. Döviz kurunda geçen yıla kıyasla ciddi bir artış olmaması, yurt dışı turlarına olan talepleri de artırmış durumda. Kurban Bayramı özelinde, yurt dışında tercih edilen ülkelerin başında ise Balkanlar, Mısır, İtalya ve Yunanistan sıralanıyor. Geçen yıla oranla otellerin konaklama fiyatlarında yüzde 60-65 oranında bir artış söz konusu olmasına rağmen, indirim imkanları, bir gece bizden kampanyaları, yüzde 25 ön ödemeli rezervasyon imkanı gibi uyguladığımız kampanyalar talebi artırıyor” dedi.

MUĞLA, ANTALYA, İZMİR 

Bayram tatili imkanının 9 güne çıkmasıyla birlikte online aramalardaki bilgileri paylaşan turizm firması yöneticisi Gökhan Sivrikaya, “Hem tatilseverler hem de sektörümüz açısından olumlu ve sevindirici bir gelişme. Bu sezon havanın geç ısınmasıyla birlikte tatil planları biraz ertelenmişti. Bu 9 günlük tatil, henüz tatil planı yapmamış ve Haziran ayında tatile gitmeyi düşünenler için iyi bir fırsat yarattı” dedi. Sivrikaya, 24 binden fazla tesisinin listelendiği Neredekal.com platformunda yapılan kullanıcı aramalarına göre Kurban Bayramı tatilini de içine alacak şekilde, 2023 yaz tatili için Türkiye’nin en çok aranan şehirlerinin; Muğla, Antalya ve İzmir olduğunu söyledi.

Sivrikaya, “Balıkesir’in popülaritesi geçen yıla göre gerilerken İzmir ilk 3’teki yerini geri aldı. İstanbulluların, İstanbul çevresindeki Şile, Ağva gibi yakın destinasyonlara yönelmesiyle İstanbul da en popüler tatil bölgeleri arasında 5. sıraya yükseldi. Büyük şehirlerin yakın destinasyon tercihleriyle birlikte yükselişe geçen Sapanca bölgesi, Sakarya’nın da ilk 10’a girmesini sağladı” diye konuştu.