SON DAKİKA
hava 22°Google News

Suriye’de eğitilen doktorlar Türkiye’de hasta mı bakacak?

Son Güncelleme :

18 Aralık 2023 - 11:21

Suriye’de eğitilen doktorlar Türkiye’de hasta mı bakacak?

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Taner Demirer; Türkiye’nin Halep’te kurduğu Çobanbey Tıp Fakültesi’nde Suriyeliler’in eğitildiğini belirterek, “Türk insanının canını bu sözde doktorlara mı teslim edeceksiniz?” diye sordu.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Taner DemirerSözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre; 2021’de Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nce Halep’in Al Rai ilçesinde kurulan Çobanbey Tıp Fakültesi‘nden mezun olan Suriyelilerin Türkiye’de çalıştırılmalarının önünde bir engel olmadığını söyledi.

Demirer’in konuya ilişkin değerlendirmeleri şöyle:

– Çobanbey Tıp Fakültesinin kuruluş amacı ısrarla Suriyelileri tıp doktoru yapmaya yöneliktir. Fakültelere giriş için modası çoktan geçmiş yazılı sınav ve mülakat yöntemi kullanılıyor. Öğrencileri geçerliliği teyit edilmemiş lise diplomaları ile fakülteye alıp doktor diye mezun ederken hiç vicdanınız sızlamayacak mı?

– Ülkemizde birçok tıp fakültesinde yeterli ve kalifiye öğretim üyesi yokken biyokimya uzmanı anatomi dersi vermek zorunda kalırken siz hangi öğretim üyesini Çobanbey’e gönderip Suriyeli Arapları eğitip sözde doktor yapacaksınız?

– Suriyeli Arapları göstermelik sınavlarla yalap şalap doktor yapmaya uğraşıyorlar. Bu sözde tıp doktorlarını Türkiye’ye getirip Türk insanının canını ve sağlığını mı teslim edeceksiniz? Türk insanının canı bu kadar ucuz mu? Kültürleri bizim kültürümüzle hiç uymayan, Türkçeyi doğru dürüst konuşamayan bu kişiler ülkemizde doktor olarak çalıştırılmamalı.

Suriyeli doktorlar konusunu gündeme getiren bir diğer isim de İYİ Parti Balıkesir Milletvekili Dr. Turhan Çömez oldu.

Çömez, TBMM Genel Kurulu’nda Suriyeli doktorlarla ilgili şu iddiada bulundu:

Suriyeliler sınavsız doktor ve eczacı oluyor. Diplomaları gerçek mi, sahte mi araştırılmıyor, sözlü beyan yetiyor. 200 Suriyeli’nin Türk vatandaşı yapılıp İstanbul da eczane açtığı biliniyor. Suriyeliye Türkçe sınav yok. Suça karışmış mı belli değil. İyi hal kağıdı da istenmiyor. Türkiye zaten mafya cenneti, onlar da gelsin, vatandaşlık da hazır.

Türkiye’de çalışmaları konusunda önlerinde engel yok mu?

Çobanbey Tıp Fakültesi, AK Parti eski Milletvekili ve Sağlık Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Cevdet Erdöl‘ün Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğü döneminde açıldı.

Erdöl, iddialara yönelik olarak şu açıklamada bulundu:

– Çobanbey Tıp Fakültesine Suriye’de yaşayan ve Suriye vatandaşı olan gençler alınıyor. Öğrenci alımında tamamen objektif kurallar uygulanıyor. ‘Şunun oğlu, bunun kızı’ diye bir ayrım yok. Öğrenci alımında diploma notlarına bakıyoruz, ÖSYM’ninkine benzer bir sınav yapıyoruz. O sınavlarda haksızlık olduğuna dair rektörlüğüm döneminde bir geri bildirim olmamıştı.

– Türkçe bilmeyenler de kayıt yaptırabiliyor. Bunlar Türkçe kursuna alınıyor. Devletin güçlü olması için alanlarında güçlü isimler yetiştirmemiz gerekiyor. Somali, Sudan ve Özbekistan’da da fakülteler açtık.

– Türkiye’nin mevzuatında, yabancı ülkedeki tıp fakültesinden mezun olanın, Türkiye’de çalıştırılmasında bir engel yok. Çalıştırma Sağlık Bakanlığı’nın yetkisinde.