SON DAKİKA
havaGoogle News

SOSYAL MEDYA OPERASYONUNDA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

Son Güncelleme :

18 Ocak 2024 - 21:01

SOSYAL MEDYA OPERASYONUNDA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

Balıkesir’de algı operasyonları ve yalan haber yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan sosyal medya kullanıcılarından  L.M., B.K. ve K.Y. halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçundan çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Sosyal medya üzerinden yaptıkları asılsız haberlerle algı operasyonu oluşturmaya çalışan L.M., B.K. ve K.Y. ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçu’ işledikleri iddiasıyla çıkarıldıkları mahkemece tutuklu yargılanmalarına karar verildi. Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatları doğrultusunda 16 Ocak Salı günü Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün, aylardır üzerinde çalıştığı şebeke ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçu’ işledikleri iddiası ile gözaltına alınmıştı.

Şahısların ikamet ve işyerlerinde yapılan aramalarda ele geçirilen dijital materyallere incelenmek üzere el konulmuştu. Yapılan incelemelerin ardından bugün (18 Ocak Perşembe günü) çıkarıldıkları mahkemece tutuklu yargılanmalarına karar verildi.

ERŞİM ENGELİ GELTİRİLDİ
Balıkesir 1.Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı; internet ortamında gerçeğe aykırı olarak haberler yapıldığını, asılsız ve suç teşkil edici iddialar bulunulduğunu, özel hayatı ihlal eden içerikleri barındıran URL adreslerine de erişim engellemesi getirildi.