SON DAKİKA
havaGoogle News

SERVİS ARAÇLARININ KALDIRILMASINA ERDEN KÖYBAŞI’DAN TEPKİ: “REKTÖR DE MAKAM ARACINI KULLANMASIN!”

Son Güncelleme :

29 Haziran 2024 - 10:51

SERVİS ARAÇLARININ KALDIRILMASINA ERDEN KÖYBAŞI’DAN TEPKİ: “REKTÖR DE MAKAM ARACINI KULLANMASIN!”

Balıkesir Üniversitesi’nin personel servis araçlarını kaldırma kararına tepkiler büyüyor. CHP Balıkesir İl Başkanı Erden Köybaşı, tasarruf gerekçesinin insanlık dışı olduğunu belirterek, “Madem tasarruf yapıyoruz, rektör ve dekanlar da makam araçlarını kullanmasın,” dedi.

Balıkesir Üniversitesi tarafından üniversite personelinin servis araçlarının kaldırmasına yönelik tepkiler çığ gibi büyüyor. CHP Balıkesir İl Başkanı Erden Köybaşı, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Köybaşı, Balıkesir Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yapılan açıklamanın insani yönden uzak ve tutarsız olduğunu kaydederken, “Madem tasarruf genelgesi var o zaman rektör de makam aracını kullanmasın,” dedi.

“Bu Uygulama Kabul Edilemez”

CHP Balıkesir İl Başkanı Erden Köybaşı tarafından gündeme getirilen Balıkesir Üniversite personelinin servis araçlarının kaldırılması ile ilgili tartışmalar büyüyor. Köybaşı’nın açıklamalarına yazılı olarak cevap veren Balıkesir Üniversitesi Rektörlüğü tasarruf tedbirlerini bahane etti. Erden Köybaşı, Balıkesir Üniversitesi tarafından yapılan açıklamaya dair sert eleştirilerde bulundu. Başkan Köybaşı, “Üniversite personelinin servis araçlarının kaldırılması zaten çok zor şartlarda çalışan personele yönelik çok ciddi bir haksızlıktır. İnsanlar evlerine ekmek götürecekleri paradan biraz da servis ücreti için para ayırmak zorunda kalacaklar.  Üniversite tarafından yapılan açıklamayı gördüm. Tamamen insani taraftan uzak resmi basın bülteni olarak yazmış. Tasarruf genelgesi maddelerine atıfta bulunarak servis araçlarının kaldırılacağını söylemişler. Tamam kaldırılacak da bu insanlar ne yapacaklar? İşlerine nasıl gidip gelecekler. Bu uygulama kabul edilemez,” dedi.

Sorunu Büyükşehir Üzerinden Çözmeye Çalışıyorlar

Servislerin kaldırılmasının büyük bir sorun olduğunu belirten Erden Köybaşı, “Burada biraz da uyanıklık yapmışlar. Sabah ve akşam ek sefer yapılması için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile görüşüyoruz demişler. Diyelim ki Büyükşehir buraya otobüs koydu. Bu durum sorunu çözmeyecek. Sonuçta çalışanlar bu ek seferlere de para ödeyecek. Bedava binmeyecek. Ayrıca Belediye tarafından ek sefer yapılsa bile bu otobüsler servis gibi çalışmayacak, belirli bir güzergahtan geçecek. Nereden baksanız tutarsız bir açıklama. Bu sorunu Büyükşehir üzerinden çözmeye çalışmak mantıklı değil. Siz çalışanların derdine çözüm oluyor musunuz, olmuyor musunuz bunu açıklayın,” ifadelerine yer verdi.

“Polemik Yapmıyoruz, Çalışanların Hakkını Savunuyoruz”

CHP Balıkesir İl Başkanı Erden Köybaşı amacının polemik yaratmak değil, çalışanların hakkını savunmak olduğunu ifade etti. Erden Köybaşı, “Üniversite tarafından yapılan açıklamanın sonunda ‘polemiklere girmeyeceğiz’ ifadelerine yer verildiği gördüm. Şu açıklama isterim ki; biz polemiğe girmiyoruz. Burada polemik yapılacak bir konu yok. Biz çalışanların hakkını savunuyoruz. İnsanlar üç kuruş paraya geçinmek zorunda kalıyor. Ülkede derin bir yoksulluk var. İnsanlar Pazar dahi çıkamaz hale geldiler. Şimdi bir de siz oradan servis araçlarını kaldırarak insanların üzerine bir yük daha yüklüyorsunuz.  Bu şekilde şehir dışında hizmet veren çalışanların ulaşım sorunu çözülmelidir. Üniversitenin açıklaması yasak savmak için yapılmış,” dedi.

“Hani Avrupa Bizi Kıskanıyordu?”

Başkan Köybaşı açıklamasını şu şekilde noktaladı, “Üniversitelerimizin döner sermayelerinin bir kısmını sosyal alanlara ayırmak durumunda. Madem ki hükümet çalışanların servis araçlarına göz dikti, onların servisini kaldıracak kadar kötü durumdaysa ülke o zaman kurumlar çözüm üretmek zorunda. Ne yazık ki ülkemiz büyüyor, bütün Avrupa bizi kıskanıyor ama üniversite çalışan memurlarımızın servis araçlarına bile göz dikecek duruma düştü ülke. Oradan gelecek üç beş lirayla ülkeyi kalkındırmaya çalışıyoruz. Çok yazık. Madem tasarruf genelgesi var makam araçlarını da kaldırın. Bütün dekanlar, bölüm başkanları ve rektör bey halk otobüsü ile gitsin üniversiteye. Oradaki yakıttan da tasarruf sağlamış oluruz bu şekilde.”