SON DAKİKA
hava 10°Google News

ŞERAFETTİN ÇIKAR AÇIKLADI; ET FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR?

Son Güncelleme :

29 Şubat 2024 - 14:38

ŞERAFETTİN ÇIKAR AÇIKLADI; ET FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR?

Bandırma Kasaplar ve Celepler Odası Başkanı Şerafettin Çıkar, Ramazan Ayı öncesi et fiyatlarında yaşanan artış ile ilgili açıklama yaptı. Son bir ayda et fiyatlarında %20 civarında artış yaşandığını kaydeden Şerafettin çıkar, enflasyon ve girdi maliyetlerini işaret etti.

Bandırma Kasaplar ve Celepler Odası Başkanı Şerafettin Çıkar, ithal canlı hayvan gelmesine rağmen et fiyatlarının yükseldiğini ifade ederek kıymanın kilosunun 480 liraya, kuşbaşının kilosunun ise 500 liraya çıktığını belirtti. Et fiyatlarındaki artışın %20 civarında olduğunu söyleyerek karkasın 270 liradan 310 liraya çıktığını sözlerine ekleyen Şerafettin Çıkar, “Enflasyona bağlı olarak girdi maliyetleri yükseldi. Besi yapan azaldı ancak talep fazla, her sene Ramazan Ayı’na doğru fiyatlar artıyor,” dedi.

Şerafettin Çıkar, “Dışardan canlı hayvan gelmesine rağmen fiyatlar yükseliyor. Et ve Süt Kurumu büyük illerde karkası 270 liradan verebiliyor ama her yere yetişmiyor. Burada verilmediği için üyelerimiz yararlanamıyor. Besi yapan azaldı, enflasyona bağlı olarak girdi maliyetleri yükseldi. Süt İneklerin kesime gittiği için de hayvan adetin de azalma oluyor. Bu faktörler et fiyatlarının artmasına neden oluyor,” ifadesinde bulundu.

“Her sene Ramazan Ayı’na doğru fiyatlar artıyor,” diye sözlerine devam eden Şerafettin Çıkar, fiyatları kontrol etmeye çalıştıklarını ancak besi yapan çiftçi sayısının azalması ve girdi maliyetlerindeki artışın bu çabaları sınırladığını ifade etti. / Umut Osman Sunci – Mercan Çakas