SON DAKİKA
hava 21°Google News

SAĞLIKLI YAŞAM ALANINDA BAZ İSTASYONU İSTENMİYOR

Son Güncelleme :

25 Ekim 2023 - 12:17

SAĞLIKLI YAŞAM ALANINDA BAZ İSTASYONU İSTENMİYOR

Bandırma Belediyesi General Balcı Çamlığı Sağlıklı Yaşan Alanı’nda kurulmak istenen baz istasyonu tepki topluyor.

Bandırma Belediyesi General Balcı Çamlığı Sağlıklı Yaşam Alanı’nda bir cep telefonu operatörüne ait baz istasyonu kuruluyor. Ancak bu durum ziyaretçiler arasında ciddi tepkilere neden oldu.

General Balcı Çamlığı’nı ziyaret eden vatandaşlar, konuyla ilgili protesto yapacaklarını bildirdiler. Bu protestonun yarın sabah, saat 8:30’da gerçekleştirileceği öğrenildi.

Diğer yandan, belediye yetkililerinden edindiğimiz bilgilere göre, baz istasyonu yapılmak istenen arazinin Milli Savunma Bakanlığı’na ait olduğu, bu yüzden Bandırma Belediyesi’nin arazide bir çivi bile çakmaya yetkisinin bulunmadığı belirtildi. Belediyenin herhangi bir cep telefonu operatörüyle protokol yapmadığı, konu ile ilgili muhattapların Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı olduğu ifade edildi. Yine de Bandırma Belediyesi’nin konuyu yakından takip ettiği ve baz istasyonu inşasına karşı çıktığı kaydedildi.

Baz istasyonları, genellikle cep telefonu operatörleri tarafından kullanılır ve kablosuz iletişim sağlar. Bazı bilimsel araştırmalar, bu tür istasyonların düşük seviyelerde radyo dalgaları yaydığını ve genellikle insan sağlığına zararlı olmadığını gösterse de, konu ile ilgili hala bazı tartışmalar vardır.