SON DAKİKA
havaGoogle News

REKTÖR PROF. DR. İSMAİL BOZ ÜNİVERSİTENİN GELİŞİMİNİ BASINLA PAYLAŞTI

Son Güncelleme :

04 Nisan 2024 - 10:06

REKTÖR PROF. DR. İSMAİL BOZ ÜNİVERSİTENİN GELİŞİMİNİ BASINLA PAYLAŞTI

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Boz, düzenlediği iftar davetinde basınla tanıştı. Prof. Dr. İsmail Boz, üniversitenin çalışmaları ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi (BANÜ) Rektörü olarak atanan Prof. Dr. İsmail Boz, Ramazan ayı dolayısıyla düzenlediği iftar davetinde basın mensupları ile bir araya geldi. BANÜ Merkez Yerleşke Personel Yemekhanesi’nde düzenlenen davete; Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Alparslan Serel, Prof. Dr.Feyzullat Temurtaş, Prof. Dr. Ebru Kaya Mutlu ve Genel Sekreter Vekili Faruk Küçük katıldı.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Rektör Prof. Dr. İsmail Boz, “Türkiye Yüzyılının Başında’ temalı seminer serisi kapsamında 2024 yılı içerisinde 22 seminer düzenlendi. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nde 71 farklı ülkeden gelerek eğitimlerine devam eden uluslararası misafir öğrencilerimizin, sınırları aşan anlayış köprüleri kurma potansiyeli ile birer ticaret elçisi olacağı bir proje olan BANU-Elçi Projesi için ilk adımları attık. İletişim ve Ziraat Fakültelerinin açılmasıyla birlikte Üniversitemiz bünyesindeki fakülte sayısı 12’yi bulmuştur. İletişim Fakültemiz alanında yetkin ve deneyimli akademik kadrosu ve öğrencileriyle eğitim-öğretim faaliyetlerine başlamıştır. Önümüzdeki eğitim-öğretim yılında Ziraat Fakültemiz de faaliyetlerine başlayacaktır,” dedi.

Tıp Fakültesi ile ilgili konuşan Rektör Boz, “Aynı zamanda Tıp Fakültesı binamızın da önümüzdeki eğitim-öğretim yılına kadar bitirecek olmanın heyecanını yaşıyoruz. Fakültemizin bugün 160 öğrencisi, 5 Profesör, 15 Doçent, 32 Doktor Öğretim Üyesi ve 3 Araştırma Görevlisi olmak üzere toplam 55 öğretim elemanı bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı ile Üniversitemiz arasında imzalanan birlikte kullanım protokolü sayesinde Bandırma Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde İlk defa kapalı usulle abdominal aort anevrizma onarımı yapılmıştır. Açık kalp cerrahisinde toplam ameliyat sayısı 350′ lere yaklaştı. Ayrıca Kadın doğumda iki öğretim üyemiz tüp bebek sertifikasına sahiptir. Bandırma’da ilk kez Gastroenteroloji yandal uzmanı öğretim üyemiz göreve başlamıştır. İç Hastalıkları ve Genel Cerrahi uzmanlarına endoskopi eğitimi vermek üzere başvurulmuş olup, Sağlık Bakanlığı’ndan onay beklenmektedir,” diye konuştu.

Bandırma Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin çalışmalarından bahseden Boz, “Ürolojide ilk kapalı prostat ameliyatı yapılmıştır. Ortopedi kliniğinde ilk vertebra başlatılmıştır. İlk meslek hastalıkları ve akılcı ilaç kullanımı polikliniği açılmıştır. Nörolojide ilk inme polikliniği hizmete açılmıştır. Kardiyoloji kliniğinde ilk kez kapalı yöntemle atrial septal defekt (kalp deliği) kapama operasyonu gerçekleştirilmiştir. Bandırma Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin son 3 yıllık istatistikleri 2024 yılının Ocak ayı itibariyle Acil Poliklinik sayısı 27 bin 218, Poliklinik sayısı 59 bin 117, Toplam Poliklinik sayısı 86 bin 335 ve Ameliyat Sayısı 2 bin 291olmuştur. Bu veriler ve bilgiler ışığında Kamu-Sanayi-Üniversite işbirliğini esas alarak Üniversitemizin şehrimize ve bölgemize katkısını her geçen gün arttırmak, “Sen Umut Ol” ilkemize uygun şekilde Üniversitemizi Türkiye’nin marka üniversitelerinden biri yapmak konusunda kararlıyız. Akademik kadrosu, idari personeli ve çok kıymetli öğrencileri ile Üniversitemizin hedeflerine en kısa sürede ulaşacağına yürekten inanıyorum. Mübarek Ramazan ayı vesilesi ile gerçekleşen ilk basın toplantımıza katılımınızdan dolayı müteşekkir olduğumu ayrıca ifade etmek isterim,” dedi.