SON DAKİKA
havaGoogle News

PROF. DR HALUK ÖZENER UYARDI:”BU COĞRAFYADA 7’NİN ÜZERİNDE DEPREM YAŞAYACAĞIZ”

Son Güncelleme :

08 Şubat 2024 - 19:38

PROF. DR HALUK ÖZENER UYARDI:”BU COĞRAFYADA 7’NİN ÜZERİNDE DEPREM  YAŞAYACAĞIZ”

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof.Dr. Haluk Özener, vatandaşları deprem konusunda bilinçli ve hazırlıklı olmaya çağırdı.

Prof. Dr. Haluk Özener, Marmara için deprem uyarısı yaptı. Prof. Özener beklenen Marmara depremi için, “Bu coğrafyada 7’nin üzerinde bir deprem yaşayacağımız açık” derken, “Belki 10 saniye sonra da bu depremle karşılaşabiliriz, belki 20 yıl sonra da olabilir,” diye konuştu.

Marmara Denizi’nde yaşanan depremlerin periyotlarını değerlendiren Profesör Özener, bilimsel çalışmaların ortaya koyduğu verilere dayanarak, “Marmara’da 250 yıllık periyotlardan bahsediliyor. Ancak artı, eksi 25-30 yıl gibi farklar da mevcut” dedi.

Özener, bu durumun aslında Marmara depreminin çok uzakta olmadığını gösterdiğini vurguladı. Gelecek 100 yıl içinde bir depremin olabileceğine işaret eden Özener, “Belki 10 saniye sonra da bu depremle karşılaşabiliriz, belki 20 yıl sonra da olabilir” diye ekledi. Özener, bu zaman dilimlerine bağlı kalmak yerine, sürecin doğası ve riskin farkında olmanın önemli olduğunu vurguladı. Özener, vatandaşların bu konuda bilim insanlarının çalışmalarını takip etmeleri ve olası risklere karşı hazırlıklı olmalarının önemine dikkat çekti.