SON DAKİKA
havaGoogle News

Pertevniyal Hastanesi unutuldu, çürümeye terk edildi

Son Güncelleme :

28 Nisan 2023 - 16:50

Pertevniyal Hastanesi unutuldu, çürümeye terk edildi

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde 1925 yılında dönemin Belediye Başkanı Kaşif Acar’ın girişimleri, Pertevniyal Vakfı yardımıyla yapımına 1928 başlanan ve 1932 yılında tamamlanarak hizmete açılan hastane, o yıllarda Türkiye’nin ilk on hastanesi arasında gösteriliyordu. Bandırma ve çevre halkına 2010 yılına kadar sağlık hizmeti verdi.

Hastanenin ilk başhekimi Atatürk’ün yakın arkadaşı Op. Dr. Necdet Bey. 1956 yılına kadar belediye bünyesinde hizmet veren hastane, bu tarihte Sağlık Bakanlığı’na devredildi. Son adıyla ‘Dr. Mustafa Güven Karahan Devlet Hastanesi’ adıyla hizmet veren hastane yeni yerine taşındıktan sonra 13 yıl içinde bakımsızlıktan harabeye döndü ve tinercilerin yuvası oldu. Hastanenin sağlam olarak sadece İznik çinileri ve “Pertevniyal Bandırma Hastanesi” yazısı kaldı.

13 Yıldır restorasyon bekliyor

2019 yılında Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’ne devri sağlanan Pertevniyal Hastanesi’nin restorasyon çalışmasının yapılmasına bir türlü başlanılamadı ve tarihi bina çürümeye tert edildi. 2020 yılında BANÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir’in yaptığı açıklamada, binanın bir bölümünün üniversite tarafından kullanılacağını, kalan bölümünü ise kent müzesine dönüştürmeyi planladıklarını söylemişti.

30 Mart 2021 tarihinde Bandırma Pertevniyal Hastanesi başta olmak üzere çeşitli isimler altında kente hizmet eden tarihi bina ve çevresinin restore edilmesi için protokol imzalanmıştı.
​​​​​​​
Onyedi Eylül Üniversitesi’ne ait olan Pertevniyal Hastanesinin restorasyon çalışmasının yapılması için Bandırma Kaymakam lığı, Bandırma Belediyesi ve Onyedi Eylül Üniversitesi arasında protokol imzalandı. İmza törenine dönemin Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun ve Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir katılmıştı.
13 yıldır restorasyon bekleyen tarihi bina unutuldu ve çürümeye terk edildi.