SON DAKİKA
havaGoogle News

Pertevniyal Hastanesi Ne Olacak?

Son Güncelleme :

04 Temmuz 2023 - 17:01

Pertevniyal Hastanesi Ne Olacak?

100 sene önce kurulan Pertevniyal Hastanesi çürümeye ve kaderine terk edildi. Yıllardır restore edilmeyi bekleyen hastane, madde bağımlısı şahıslar yüzünden çevresine tehlike saçmaya başladı.
1925 yılında dönemin Belediye Başkanı Kaşif Acar’ın girişimleri, Pertevniyal Vakfı yardımıyla yapılan, 1932 yılında tamamlanarak hizmete açılan hastane, ne yazık ki çürümeye terk edildi.
1956 yılına kadar belediye bünyesinde hizmet veren hastane, bu tarihte Sağlık Bakanlığına devredilerek son adıyla ‘Dr. Mustafa Güven Karahan Devlet Hastanesi’ adıyla hizmet veren hastane, yeni yerine taşındıktan sonra 13 yıl içinde bakımsızlıktan harabeye döndü ve uyuşturucu kullananların yuvası oldu. Hastanenin sağlam olarak sadece İznik çinileri ve “Pertevniyal Bandırma Hastanesi” yazısı kaldı.

13 Yıldır Restorasyon Bekliyor

2019 yılında Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesine devri sağlanan Pertevniyal Hastanesinin restorasyon çalışmasının yapılmasına bir türlü başlanamadı ve tarihi bina çürümeye yok olmaya terk edildi. 2020 yılında BANÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir tarafından binanın bir bölümünün üniversite tarafından kullanılacağı, kalan bölümünün ise kent müzesine dönüştürüleceği belirtilse de her hangi bir adım ilerleme görülemedi
30 Mart 2021 tarihinde Bandırma Pertevniyal Hastanesi başta olmak üzere çeşitli isimler altında kente hizmet eden tarihi bina ve çevresinin restore edilmesi için protokol imzalanmıştı. Onyedi Eylül Üniversitesine ait olan Pertevniyal Hastanesinin restorasyon çalışmasının yapılması için Bandırma Kaymakamlığı, Bandırma Belediyesi ve Onyedi Eylül Üniversitesi arasında protokol imzalandı. İmza törenine dönemin Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun ve Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir katılmıştı.

Duyumlara göre bu hastanenin restorasyon ve yeniden kullanıma kazandırılması için belirli çalışmalar ve ihaleler yapılmış yada yapılmak üzere. Peki 13 yıldır bakımsızlıktan harabeye dönmüş bu bina nasıl ayakta kalacak veya nasıl bir restorasyon yapılacak ki depreme dayanıklı olacak? Hatta şuan deprem bölgesinde olduğumuzdan dolayı acaba bu bina bu haliyle kaç şiddetinde bir depreme dayanabilir?

Bu harabe binanın girişlerine her ne kadar engel konulsa da içerisinde bir çok olumsuzluklar meydana geliyor. Umarız bir gün bu hastanenin içerisinde birilerinin başına bir şey gelmez.

Bandırma Onyedi Üniversitesinde yapılan pina söyleşisine Bandirma.com ekibi olarak katıldığımızda üniversitenin Öğretim görevlisi olan ve aynı zamanda basın ile kurumsal ilişkileri sağlayan şahıs önce bizlere hoş geldiniz diyerek her ne kadar gülümser görünse de bu hastane haberini ulusal ajanslara yaptığımızdan dolayı bizlere nefret kustu, ukala tavırlar sergileyerek bu hastanenin ihalesinin yapıldığı ve haberi boşuna yaptığımızı söyledi, bizler ise sadece Bandırma’nın yerlisi olarak bu binanın atıl durumda olmasından rahatsız olduğumuzu ve bu bina üniversiteye 2019 yılında devredildiğini binayı çürümeye terk ettiklerini söylediğimizde “biz işimizi biliriz yada gelin üniversiteyi siz yönetin” diyerek sözde kendince laf soktuğunu hatta üniversiteyi kendisinin yönettiğini sanan bu öğretim görevlisi bir gün o hastane olurda yıkılırsa ivedilikle istifasını isteyeceğimizden emin olsun..