SON DAKİKA
havaGoogle News

PARAN VARSA OKUL YAP YURT YAP!

Son Güncelleme :

08 Haziran 2023 - 20:33

PARAN VARSA OKUL YAP YURT YAP!

Haber : Erdem ÖZCAN

Hani bu da nereden çıktı derler ya, onun gibi bir şey…  Bandırma Ticaret Odası yönetimi yeni bir Ticaret Odası yapmak için belediyeden yer tahsisi talep etmiş… Hem de bedavadan… Hem de 6 dönüme yakın… Bugünkü mevcut Ticaret Odası arsasını o günkü yönetim parayla satın almıştı. Bugün 600 Evler Mahallesi’ndeki tahsis edilmek istenen yeri ihaleye çıkarılması gerekmez mi? Parayı veren alır, belediyemiz de para kazanmış olur.  Ama illaki bir şey yapmak isteniyorsa Bandırma Ticaret Odası, gerçekten ihtiyaç olan okul ve yurt yapabilir. Ticaret Odası Başkanı Osman Kocaman zamanında yapılan okul bugün mutlaka yetersiz kalıyordur.

Bandırma’nın yeni bir Ticaret Odası’na ihtiyacı var mı; bana göre yok… Şöyle bir nabız yokladım zeminde kimse “var” demedi… Sadece bir esnaf, pandemi döneminde ticaret odasından hiç destek görmediğini söyledi.

22 yıl önce Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kocaman zamanında yapılan ve ihtiyaca çok rahat cevap veren Ticaret Odası’nın suyu mu çıkmış!… Üstelik Başkan Mehmet Kılkışlı zamanında da 2 yıl önce yeniden modernize edilmişti.

Varsa gerçekten elle tutulur gözle görülür bir gerekçe açıklanmalıdır. Açıklandığı gibi sözde şehrimizin en büyük sorunlardan biri olan tiyatro, konferans gibi organizasyonların düzenlenmesinde şehrin ihtiyacı (varmış)… Bu gerekçe tutarsız bir gerekçe… Tiyatro ve konferans salonları Bandırma’nın en büyük sorunlarından biri olamaz… Barış Manço Kültür Merkezi, Ticaret Odası ve Santral Kültür Merkezi salonları yanında Paşabayır Mahallesi’de inşaatı devam eden kültür merkezi yeter de artar bile…

Sonra, Ticaret Odası Başkanı Adem Yılmaz belediye meclisindeki sunumunda 22 yıl önce yapılan ve hâlâ bugün de çok beğenilen Ticaret Odası’nın “…marka değeri geride kalmış bina..” olarak tanımlamış.. Lafa bakar mısınız? Neden marka değeri geride kalmış olsun ki? Bandırma Organize Sanayi Bölgesi’nin verimli tarım alanlarına değil de Gönen Taş Tepe’de kurulmasını sağlayan eski Başkan Osman Kocaman ve yönetim ve meclisine teşekkür edilmesi gerekirken bu laf yakışmamış… Herhalde yeni göreve başlamasının etkisi yani başkanlık acemiliği olabilir mi?

Yukarda söylediğim gibi Bandırma Ticaret Odası hayırlı bir iş yapmak istiyorsa okul ve yurt yapabilir ki yapması gerekir.

Başka… Sahilin en güzel yerinde adeta kamyon garajına dönen toptancı balık hâlinin asıl yerine taşınmasını sağlayabilir. Perakende balıkçılar ve balık lokantaları önleri beton yığını kent merkezine değil denize doğru kurulmasını sağlayabilirler. Bunun için de Büyükşehir Belediyesi’yle istişarelerde bulunmaları gerekir.

600 Evler Mahallesi’ne 6 dönüme yakın alana Ticaret Odası…İster inan ister inanma…

Belediye ne yapıyor? Teklif ilgili komisyonlara havale edilmiş. Gerekçe: “Bandırma Ticaret Odası Hizmet Binası…” Ne binası yahu!.. Bandırma Ticaret Odası’nın  6 kat ve toplam 4.850 m2 yeterli bir hizmet binası zaten var…

Teklif acele iptal edilmelidir. Ayni alan okul ve yurt gibi daha faydalı bir yatırım için ayrılmalı.