SON DAKİKA
hava 10°Google News

ÖZGÜR ÖZEL’İN BALIKESİR’DE İYİ PARTİ SEÇMENİNDEN OY İSTEMESİNE TURHAN ÇÖMEZ’DEN PANKARTLI YANIT

Son Güncelleme :

27 Mart 2024 - 12:08

ÖZGÜR ÖZEL’İN BALIKESİR’DE İYİ PARTİ SEÇMENİNDEN OY İSTEMESİNE TURHAN ÇÖMEZ’DEN PANKARTLI YANIT

Özgür Özel Balıkesir’de İYİ parti seçmeninden oy isteyince Turhan Çömez’den pankartlı yanıt geldi; “Oyu İYİ Parti’lilerden değil, DEM’lilerden isteyin. İYİ’lerden size oy yok.”

CHP’nin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Akın için sahaya inen CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Edremit, Bigadiç ve Bandırma’da İYİ Parti seçmeninden CHP adaylarına oy isteyince İYİ Parti ve CHP arasında kriz çıktı. Özel’in bu açıklamalarına İYİ Parti Balıkesir Milletvekili ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Turhan Çömez, Bandırma’da annesinin evinin balkonuna astığı pankartla yanıt verdi. Pankartın açılmasıyla gerilim tırmandı. Özgür Özel, konuşmasında İYİ Parti Balıkesir Milletvekili ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Op. Dr. Turhan Çömez’i hedef gösterince Çömez’den anında yanıt geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, seçim çalışmaları kapsamında Balıkesir’deydi. Özel, CHP’nin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Akın ile birlikte önce Edremit ve Bigadiç ardından Bandırma’da miting düzenledi. Özgür Özel, önce Edremit’te ardından Bigadiç’te en son da Bandırma’da İYİ Parti seçmeninden CHP’nin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Akın’a oy isteyince İYİ Parti Balıkesir Milletvekili ve İYİ Parti Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Op. Dr. Turhan Çömez, Özel’in miting yaptığı Bandırma Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan annesinin evinin balkonuna pankart astı. Pankarttaki, “Sayın Özgür Özel, adaylarınıza oyu İYİ Parti’lilerden değil, DEM’lilerden isteyin. İYİ’lerden size oy yok.” yazısını gören Özgür Özel, hedefe İYİ Parti ve İYİ Parti’nin Balıkesir Milletvekili ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Op. Dr. Turhan Çömez’i koydu.

İYİ Parti tarafından asılan pankarta tepki gösteren Özel, “Bir partinin genel başkanı bir meydana gelecek, bir miting yapacak. Sen de gidip ananın evine pankart astırıp protesto yapacaksın. Yazıklar olsun,” dedi.

2019 yılında İYİ Parti ile yapılan ittifak nedeniyle Ahmet Akın’ın adaylığının geri çekilmesinden bahseden Özel, “Allah biliyor ya 2019’da Ahmet Akın Balıkesir’i alıyordu. İttifak istediler. Ahmet’in boğazı düğümlendi ama partim için her şeyi yaparım dedi. Ahmet Akın adaylıktan çekildi. Büyük mücadele verildi. O zaman İsmail Ok, ellerimizle verdiğimiz belediyeyi aldı ve AK Parti’ye sundu. Sonra da AK Parti’ye geçti. AK Parti de İsmail Ok’un payını vererek milletvekili yaptı. Meral Akşener, Ahmet Akın’ın hakkını savunacağını söyledi. Bu seçim sürecinde Meral Akşener ile görüşmeler gerçekleştirdik. Öyle gittik olmadı, böyle gittik olmadı,” dedi.

Turhan Çömez’den jet yanıt

Özgür Özel’in bu açıklamaları sonrası İYİ Parti’nin Balıkesir Milletvekili ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Op. Dr. Turhan Çömez’den jet bir yanıt geldi. Çömez, yaptığı açıklamada, “Özgür Bey zor durumda. Özgür Bey hem partisinin içerisinde zor durumda hem sahada zor durumda. Bunun vermiş olduğu gerginlikle ne yazık ki biraz da siyasi rotasını şaşırarak değişik yollara dalıp siyaset yapmaya çalışıyor. Kendisi gittiği her yerde Manisa ve Ordu başta olmak üzere İYİ Parti’lilere mesaj vererek ‘Bizim partimize oy verin’ diyor. Bu siyasi nezaketsizliktir. Siyasi etik dışıdır. Siz eğer oy alacaksanız projelerinizle, kadronuzla, etrafınızla ve ekibinizle ve söylemlerinizle oy talep edin. Bir partiyi ve o partinin tabanını hedef alarak, sürekli tekrar eden söylemlerle o partinin tabanından oy talep etmeyin. Bunu geçtiğimiz günlerde Manisa’da, Ordu’da ve şimdi de Balıkesir’de yaptı. ‘İYİ Parti’lilerden oy istiyorum. Sayın Özgür Özel, İYİ Parti’lilerden sana oy gelmez. Senin duruşuna, senin tutumuna, senin anlayışına, senin vizyonuna, senin kapasitene, senin kabiliyetine, senin yönetim anlayışına, İYİ insanlardan oy gelmez. Gelse gelse DEM’lilerden oy gelir,” dedi.

Çömez, “Sen git DEM’lilerden oy iste. Nitekim DEM Parti Bandırma’da aday çıkarmadı. CHP için çalışıyorlar. Ben dedim ki, ‘Git DEM’lilerden oy iste. İYİ Parti’lilerden oy isteme’. Bu son derece samimi bir talep ve önemli teklifti kendisine. Özgür Özel, İYİ Parti’lilerden oy isteyerek aslında kendi adayına zarar veriyor. Kendi adayına olan güvensizliğini, planlarına, projelerine ve kendi fikirlerine olan inançsızlığını bir anlamda sahalara yansıtıyor. Ancak gördüğüm kadarıyla son derece gergin, son derece stresli. Onun adına ve dirayetini yitirip düştüğü bu duruma üzüldüm. Ben kendi annemin balkonuna bir pankart astım. “Sayın Özgür Özel, adaylarınıza oyu İYİ Parti’lilerden değil, DEM’lilerden isteyin. İYİ’lerden size oy yok.” diye son derece demokratik, son derece nazik bir talepte bulundum. Buna tahammül edemedi Sayın Özgür Özel. Buna rıza gösteremedi. Demek ki, kendisinin demokrasiyle, özgürlüklerle ve ifade hürriyetiyle bir sorunu var. Kendisi adına üzüldüğümü söyleyebilirim,” ifadesinde bulundu.

Çömez, “Belli ki partisi içerisinde üç başlı bir yönetim var. Bunun gerginliği içerisinde. Bir taraftan İstanbul, bir taraftan Ankara, bir taraftan kendisi. Sac ayağı şeklinde yönetilen bir CHP var. Bu yönetim krizini de sahalara yansıtıyor. Bu hırçınlığı da ondan kaynaklı. Özgür Özel adına üzüldüm. Adayına verdiği zarardan dolayı üzüldüm. Açıkça şunu söylüyorum. ‘Sayın Özgür Özel sana İYİ Parti’den oy gelmez. İYİ’lerden oy gelmez. Sana gelse gelse kendi partinden kısmi oy gelir. Belki de DEM’lilerden oy gelir. Git onlardan oy talep et. Bizim tabanımızı hedef alarak İYİ’lerden oy talep etmeyi sürdürürsen bunun siyasi faturasını ödersin’ dedim. Bugün de çok öfkelenmiş. Çok da sinirlenmiş, belli ki demokrasiye tahammülü, ifade özgürlüğüne toleransı yok. Kendisini kurucu parti olarak ilan eden CHP’nin genel başkanının böyle hırçın bir tavır içerisine girmesini ben üzüntüyle karşıladım. CHP tabanı adına üzüntüyle karşıladım,” sözleriyle konuşmasını noktaladı.