SON DAKİKA
hava 26°Google News

Öğretmen alımlarında 45 dakikalık kameralı mülakat!

Son Güncelleme :

12 Eylül 2023 - 9:53

Öğretmen alımlarında 45 dakikalık kameralı mülakat!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in katıldığı canlı yayında yaptığı ‘mülakat’ açıklaması gündem yarattı. Atanmayı bekleyen öğretmen adayları “Mülakat ne zaman kalkacak?” diye merak ederken, Bakan Tekin, mülakat sisteminin kalkmayacağını tam tersine 45 dakikaya çıkarılacağını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, katıldığı canlı yayında öğretmen adaylarını yakından ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Habertürk TV’de Kemal Öztürk’ün sorularını cevaplayan Bakan Tekin’in ‘mülakat’ açıklaması ise sosyal medyada geniş yankı buldu.

Kamuya atanmayı bekleyen öğretmen adayları “Mülakat ne zaman kalkacak?” sorusuna yanıt ararken, Bakan Tekin ise mülakat sisteminin kalkmayacağını ve 45 dakikalık yeni mülakat sisteminin hayata geçirileceğini açıkladı.

“45 DAKİKALIK MÜLAKATA ALINACAK”

Bakan Tekin, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kulandı;

“Şuan üzerinde çalışıyoruz ama şöyle bir projeksiyonumuz var. Öğretmenler, 3 kişiden oluşan bir jurinin karşında 45 dakikalık bir mülakata alınacak. Bu mülakatta kendisine sorulan konuyla ilgili konuşması ve anlatması istenecek. Ayrıca bu 45 dakikalık süre içeriğinde öğretmen adayı yazılı bir beyan da verecek.

“KAMERA KAYDINA ALINACAK”

Tüm bu süreç kamera ile kayıt altına alınacak. Bu sayede hem torpil iddialarını ortadan kaldırmayı hedefliyoruz hem de adayların üniversitede öğrendiklerini ne kadar özümsediklerini ölçmek istiyoruz”