SON DAKİKA
havaGoogle News

Moskova’daki dörtlü toplantıda Suriye’ye ilişkin güvenlik ve mültecilerin dönüş konuları ele alındı

Son Güncelleme :

25 Nisan 2023 - 16:42

Moskova’daki dörtlü toplantıda Suriye’ye ilişkin güvenlik ve mültecilerin dönüş konuları ele alındı

Milli Savunma Bakanlığı, Moskova’da gerçekleştirilen Türkiye-Rusya-Suriye-İran dörtlü toplantısında, Suriye ile ilişkilerin normalleştirilmesi, Suriyeli mültecilerin geri dönüşü ve Suriye’deki güvenlik durumunun güçlendirilmesi konularının ele alındığını bildirdi.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Bakan Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan’ın, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, İran Savunma Bakanı Mohammad Reza Aştiyani, Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas ile Rusya, İran ve Suriye İstihbarat Başkanlarıyla bugün Moskova’da bir araya geldiği belirtildi.

Açıklamada dörtlü görüşmeye ilişkin, “Suriye’deki güvenlik durumunun güçlendirilmesi, Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleştirilmesi alanında atılabilecek somut adımlar, Suriye topraklarında her şekliyle terör örgütleri ve tüm aşırılıkçı gruplarla mücadele, Suriyeli mültecilerin topraklarına dönmelerine yönelik çabaların yoğunlaştırılması konuları ele alınmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Tarafların Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olduklarını teyit ettiği vurgulanan açıklamada, “Yapıcı havada geçen toplantı sonucunda Suriye’de ve bir bütün olarak bölgede istikrarın temin edilmesi ve sürdürülmesi için dörtlü formattaki toplantıların devamının önemi vurgulanmıştır” denildi.

Rusya: “Dörtlü toplantıda Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleştirilmesi görüşüldü”

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Görüşmede, Suriye’de güvenliğin güçlendirilmesi ve Suriye-Türkiye ilişkilerinin normalleştirilmesine yönelik somut adımlar ele alındı” ifadeleri kullanıldı.

“Taraflar, Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönmeleri için çabaların yoğunlaştırılması gerektiğini yineledi”

Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüşü konusunun da masaya yatırıldığı belirtilerek, “Tüm terör tehditlerine karşı Suriye’deki tüm aşırılık yanlısı gruplarla mücadele konusuna özel önem gösterilmektedir. Görüşmeler sonucunda taraflar, Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruma hedeflerini ve Suriyeli mültecilerin anavatanlarına bir an önce dönmeleri için çabaların yoğunlaştırılması gerektiğini yineledi” denildi. Tüm tarafların Suriye ve bölgede istikrarın sürdürülmesi için görüşmelerin devam ettirilmesinin önemini vurguladığı aktarıldı.