SON DAKİKA
havaGoogle News

MİLLETVEKİLİ TURHAN ÇÖMEZ, “BALIKESİR HAK ETTİĞİ GİBİ YÖNETİLMİYOR”

Son Güncelleme :

05 Kasım 2023 - 12:00

MİLLETVEKİLİ TURHAN ÇÖMEZ, “BALIKESİR HAK ETTİĞİ GİBİ YÖNETİLMİYOR”

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, Balıkesir’in son derece kıymetli bir coğrafyada bulunduğunu ancak Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından hak ettiği gibi yönetilmediğini söyledi.

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, Bandırma’da sivil toplum kuruluşları ve derneklere yönelik çeşitli temaslarda bulunarak Bandırma Gazeteciler Cemiyeti’nde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin kent yönetimine yönelik ağır eleştirilerde bulunan Milletvekili Turhan Çömez, bu eleştirilerini şehrin dört bir yanından çeşitli örneklerle anlattı. Milletvekili Turhan Çömez, “Balıkesir hak ettiği gibi yönetilmiyor. Balıkesir hak ettiği hizmetleri almıyor. Büyükşehir yasası çıktıktan sonra Büyükşehir Belediyelerinin hizmet kapasitesi ve kabiliyeti de değişti. Balıkesir’in beklentileri büyük ama büyük hayal kırıklığı yaşadı,” dedi.

“Sen aç, susuz kalan köylünün bentini tamir etsene!”

“Susurluk, Yahya Köy’den bir örnek vermek istiyorum,” diye konuşmasını sürdüren Milletvekili Turhan Çömez, “Bu köyümüzde 80 yıllık bir bent var. Bu bent 2002 yılında çökmüş. Şu an su tutmuyor. Bent, daha önce işlevlini yerine getirirken Susurluk Ovası’na o bölgeye su temin ediliyordu. Benim üreticim oradan aldığı suyla, kolayca tarlasını suluyordu. Fakat bugün Susurluk susuz kaldı. Şu an suyun bulunabildiği mesafe yerin 80-90 metre altına kadar ulaştı. Dalgıç pompaların da bir kapasitesi var, 60-70 metreden sonra işe yaramıyor. Benim gariban köylüm büyük devasa kuyular açıp dalgıç pompayı 15 kadar metre aşağıya yerleştirerek oradan aldığı suyla tarlasını sulamak zorunda kalıyor.

Biz müteahhitleri oraya götürdük. 2002’de hizmet dışı kalan bent için çalışma yaptılar ve onarılması için 4 milyon liraya ihtiyaç olduğunu söylediler. Bent, onarılırsa Bütün Susurluk Ovası için yeterli bir su kaynağı olacak. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nden ve Devlet Su İşleri’nden o benti onarmalarını istedik. Kılları kıpırdamadı.

Peki, Büyükşehir Belediyesi ne yapıyor? VİP harcamaları için 41,8 milyon liralık yetki alıyor. 6 milyon lirasını da harcamış bile. Termos almışlar, deri kaplı bilmem neler almışlar. Yahu bunlar, bu memlekete lazım mı? Sen aç, susuz kalan köylünün bentini tamir etsene! O da yetmemiş, bir de Balıkesir’in merkezine Balbucks diye bir kafeterya kurmuş. Bu yatırıma 50 milyon lira bütçe ayrılmış. Öte taraftan 5 kilometre ötede bizim köylerimizin yolları, altyapıları, suları yok,” dedi.

“Mescidin camları kırılmış, içerisi rezalet halde.”

İvrindi’den ve Edremit’ten örneklerle konuşmasına devam eden Turhan Çömez, konuşmasını şu sözlerle noktaladı, “İvrindi’de 30 milyon lira para harcayarak sözüm ona bir Millet Bahçesi yapmışlar. Biz o Millet Bahçesi’ne gitti. Kadınlar için bir mescit yapılmış ama mescidin camları kırılmış, içerisi rezalet halde. Af edersiniz akşamları fuhuş ve uyuşturucu için kullanılıyor. Çöplüğe dönmüş. Balıkesir bunu hak etmiyor.

Edremit’te şehrin kanalizasyonu denizin içine boşaltılıyor. Edremit dünyanın en güzel coğrafyalarından biri. Yazık, günahtır. Balıkesir’de belediye yönetimi güvenilir, işini bilen, vizyon sahibi, cesaretli ve dürüst kadrolarla yönetilmiş olsa, Balıkesir abat olur.”

Haber: Umut Osman Sunci