SON DAKİKA
hava 11°Google News

KÜTÜPHANE HAFTASI DOLUDİZGİN KUTLANDI

Son Güncelleme :

01 Nisan 2024 - 10:13

KÜTÜPHANE HAFTASI DOLUDİZGİN KUTLANDI

1964 Yılında bu yana ülkemiz genelinde kutlanan “Kütüphane Haftası” Bandırma’da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Bu yıl 25 Mart-31 Mart 2024 tarihleri arasında, “Yapay Zeka Temelli Akıllı Kütüphaneler” teması çerçevesinde organize edilen Kütüphane Haftası, yurdun dört bir yanında olduğu gibi Bandırma’da da Halk Kütüphanesi ev sahipliğinde coşkuyla kutlandı.

Bandırma’da okullardan öğretmen ve idarecileri rehberliğinde kütüphaneye gelen çok sayıda öğrenci gruplarına kütüphane kavramı, kurumu, hizmetleri hakkında bilgilendirme konuşmaları yapıldı. Bandırma Halk kütüphanesinin tanıtımı sağlanarak, okuma alışkanlığı noktasında birinci basamak oluşturma çabası gösterildi.

Belli program çerçevesinde kütüphaneye gelemeyen Edincik ve Erikli gibi kırsal mahallelerdeki okullara gidilerek benzeri programlar oralarda da düzenlendi. Kırsal mahallelerdeki okullara hediye kitap sağlanarak okul kitaplıklarının zenginleştirilmesine katkı verildi.

Cezaevi kurumları ile öteden beri devam eden kitap alışverişi ve desteği düzenli programlarla sürdürüldü. Kütüphane bahçesinde düşünülen kapsamlı kitap-okuyucu buluşması ise değişkenlik gösteren mevsim şartları nedeniyle nisan ayı sonlarında gerçekleştirilmek üzere ertelendi.

Her yıl gittikçe zenginleşen kütüphane koleksiyonu bu yıl katılan tamamen yeni 4000’e yakın eser ile güncelliğini devam ettirirken Bandırma Halk Kütüphanesi’nde haftanın altı günü ve gün boyu kesintisiz hizmete devam ediliyor.