SON DAKİKA
havaGoogle News

KENT KONSEYİ SULAK ALANLARIN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Son Güncelleme :

02 Şubat 2024 - 16:13

KENT KONSEYİ SULAK ALANLARIN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Bandırma Kent Konseyi tarafından, “2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü” dolayısıyla Gönen Çayı Deltası’nda farkındalık oluşturdu.

Bandırma Kent Konseyi, “2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü” kapsamında Gönen Çayı Deltası’nda düzenlediği etkinlikle sulak alanların ekosistem için kritik önemini gündeme getirdi. Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat, Misakça Mahallesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte, bölgedeki sulak alanların ekolojik açıdan değerini ve korunması gerekliliğini vurguladı.

Bandırma Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bugün 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü’nde Bamdırmamızın doğası ve tarımıyla güzel ve şirin mahallelerinden Misakça Mahallesi’ndeydik. Bölgemizde bulunan Kuş Gölü ve Gönen Çayı Deltası Sulak Alanlarının ekosistem için öneminin bilincindeyiz. Bunun için özellikle bugünde Gönen Deltası Sulak alanının denizle buluştuğu Misakça Mahallemizde Muhtarımız ve mahalle sakinlerimizle bir araya geldik.

Gönen Çayı üzerinde bölgemizi gezdik ayrıca Misakça’ya özgü olarak göç etmeyen flamingoları açık havada gözlemledik. Sulak alanlar Ekosistemin atardamarıdır, artık çevresel eylem planlarında özellikle yapay sulak alanların kazandırılması üzerine de öneriler ve raporlar tutulmakta. Misakça bölgemizde bulunan sulak alanın Yönetim Planı tamamlanmak üzere bir an önce bu planın tamamlanması ve uygulamaya konulmasını talep ediyoruz.

Muhtarımız ve köy halkının sulak alanı koruma noktasındaki bilinci ve duyarlılığı bizleri çok mutlu ediyor. Sulak alanlar ayrıca birer ekolojik açık hava müzeleridir. Ziyaretimize Yürütme Kurulu üyelerimiz, Çevre ve Doğa Çalışma Grubu sözcümüz Kadri Civan’da katıldı. Mahalle halkı daha önceki süreçte karides çiftliği ve kurulmak istenen tekstil fabrikasına yönelik desteklerimiz için teşekkürlerini iletti.

Bölgemizin tüm sulak alanları ekolojik açıdan ve yaşam alanı olan tüm canlılar açısından çok kıymetli. Bundan sonraki süreçte sulak alanlar konusunda bilimsel ve bölge halkımızın talepleri doğrultusunda bölgemizdeki sorunlara dair ortak mücadele kararlığımız devam edecek,” dedi. / Umut Osman Sunci