SON DAKİKA
havaGoogle News

KAĞIT ÜZERİNDEKİ İMZA KURUMADAN ÜRETİCİ ZARARA GEÇTİ; SÜT İNEKLERİ KESİME GİDEBİLİR

Son Güncelleme :

18 Ocak 2024 - 15:33

KAĞIT ÜZERİNDEKİ İMZA KURUMADAN ÜRETİCİ ZARARA GEÇTİ; SÜT İNEKLERİ KESİME GİDEBİLİR

Geçtiğimiz günlerde, çiğ süt referans fiyatının 11,5 liradan 13,5 liraya çıkarıldığı açıklanmıştı ancak %17,4 oranındaki bu artış üreticiyi memnun etmedi. Şu an dahi zarar eden süt üreticileri, sektördeki zorlu koşullarla baş etmekte güçlük çekiyor.

Ulusal Süt Konseyi, çiğ inek sütü tavsiye satış fiyatını geçtiğimiz günlerde belirlemişti. Güncel fiyata göre üreticinin eline litre başına net olarak (çiğ süt desteği hariç) 13,50 lira geçecek ancak bu artış üreticiyi memnun etmiş görünmüyor. Bandırma Erdek İlçeleri Süt Üreticileri Birliği Başkanı Özgür Bakan, “Enflasyonun böyle olduğu bir ortamda fiyatın nereye gideceği belli değil, üreticimiz şu an bile zarar etmekte,” diye konuştu.

Özgür Bakan yaptığı açıklamada, “Belirlenen fiyattan memnun değiliz. Bu enflasyon ortamında, bu fiyatın nereye gideceği belli değil. Üreticimiz şu an zarar etmekte. Etin pahalı olduğu bu dönemde süt fiyatının düşük olması, süt ineklerini kesime gönderebilir. Bu riskle karşı karşıyayız. Devletimizden çiğ süt destek primlerinin arttırılmasını talep ediyoruz ki, üreticinin eline 18 ila 18,5 lira net fiyat geçebilsin. Çiğ süt destekleme primlerinin litre başı 5 lira olmasını hükümetimizden istiyoruz. Ulusal Süt Konseyi’nin ise tekrar toplanarak, devletimize de yük olmadan, çiğ süt referans fiyatını revize etmesini bekliyoruz,” dedi. / Umut Osman Sunci – Meriç Onbaşı