SON DAKİKA
hava 12°Google News

İskoçya’dan Türkiye’ye uzanan esrarengiz tünel! Uzmanı açıkladı: ‘Tarihleme yapılamıyor’

Son Güncelleme :

25 Nisan 2024 - 11:19

İskoçya’dan Türkiye’ye uzanan esrarengiz tünel! Uzmanı açıkladı: ‘Tarihleme yapılamıyor’

İskoçya’dan Türkiye’ye uzandığı iddia edilen 12 bin yıllık bir tünel… Hakkında çok fazla komplo teorisi bulunan bu antik tünel için söylenenler ise sosyal medyada hızla yayılıyor. Peki, Avrupa ile Türkiye’yi birbirine bağladığı öne sürülen esrarengiz yapının ardındaki gerçek ne? “Tarihleme yapılamıyor” diyen Arkeolog Erman Ertuğrul cevapladı.

Tarihte insanlar saklanmak, korunmak, barınmak gibi birçok sebepten çeşitli yapılar inşa ettiler. Bütün bunlar arasından en ilgi çekici olanları ise adeta başka dünyaya yolculuk ettiriyormuş gibi hissettiren tüneller oldu. Varlığıyla birçok kişiyi büyüleyen yapılardan biri de Erdstall Tünelleri. Ancak bu tünelleri diğer antik tünellerden farklı kılan bir özelliği var. O da Alman arkeolog Heinrich Kusch’un teorisi. Bu teoriye göre 12 bin yıllık Erdstall Tünelleri İskoçya’dan Türkiye’ye kadar uzanıyor.

Alman arkeolog Dr. Heinrich Kusch kaleme aldığı ‘Antik Dünya’ya Açılan Yeraltı Kapısının Sırları’ (Secrets Of The Underground Door To An Ancient World) adlı kitabında, kıtanın her yerinde yüzlerce neolitik yerleşimin altında var olan tünellere dair kanıtlar bulunduğunu iddia etti. Arkeolog, tünel ağının 12 bin yıldan fazla bir süre hayatta kaldığını ve orijinal tünel ağının çok büyük olduğunu aktardı.