SON DAKİKA
hava 19°Google News

İNŞAAT SULAR ALTINDA KALDI

Son Güncelleme :

12 Mayıs 2023 - 11:07

İNŞAAT SULAR ALTINDA KALDI

Bandırma Kültür Merkezi yapılış planına sadık kalınamayan yarım kalmış projelerden birisidir.

2001 yılında yapımına başlanan Bandırma Kültür Merkezi inşaatı, yer sahibi ile işi alan müteahhit arasında yaşanan problemler nedeniyle durmuştu. İnşaatın yapımına, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yeni bir yüklenici firma arasında imzalanan sözleşmeyle yeniden başlandı.

2022 yılının Ağustos ayında inşaat yeniden hız kazanmıştı. Fakat kısa süreli devam eden Bandırma Kültür Merkezi inşaatı yeniden durdu ve ilgisizlikten çürümeye mahkûm bırakıldı. Paşakent Mahallesi’nde yer alan kültür merkezi projesi ile Bandırmalıların kültürel faaliyetlerini yapabilecekleri bir binaya sahip olmaları amaçlanmıştı.

Bandırma’da yaklaşık 19 yıldır tamamlanması beklenen Kültür Merkezinin arsa alanı 7,793 m2, bina oturum alanı 2.500 m2, kullanım alanı da 6.100 m2 olacak. Proje kapsamında 352 kişilik çok amaçlı salon, 128 kişilik küçük salon, okuma salonları, sergi salonu, işlikler, halk oyunları ve müzik çalışma salonu, kafeterya ile idari ve teknik salonlar olması planlanıyordu. Bu amaç doğrultusunda 2022 yılında Kültür Merkezi inşaatı Kültür Bakanlığı bünyesinde yapılmaya başlandı. Ancak Kültür Bakanlığı yeterli kaynağı ayıramadığı için inşaat bir türlü bitirilemedi.

Zamanla yağan yağmurlarla birlikte Bandırma Kültür Merkezi’nin inşaat alanı içerisinde biriken sular edata binanın temelini ve çevresini göle çevirdi. Betonun mukavemetinin azalması ve demirlerin pas tutması sonucu yapılan milyonlarca yatırımın çöpe dönüşmesine neden olacak. Aynı zamanda bölgenin elektrik ihtiyacını karşılayan elektrik dağıtım istasyonun burada olması nedeniyle elektrik kablolarının da su birikintilerinin içerisinde kalarak tehlike arz ettiğini belirten mahalle sakinleri, yetkililerden inşaatla ilgili bir an önce geniş güvenlik önlemleri alınmasını ve inşaatın tamamlanmasını istiyorlar. Vatandaşlar binanın temeli ve etrafında ciddi anlamda su birikintilerinden dolayı yakında ördek bakacağız buralarda diye tepkilerini dile getirdiler.