SON DAKİKA
havaGoogle News

Hurda Bakır Fiyatı Hakkında Piyasa Analizleri

Son Güncelleme :

03 Temmuz 2024 - 16:09

Hurda Bakır Fiyatı Hakkında Piyasa Analizleri

Geri dönüşüm için en değerli hurdalar arasında yer alan bakır, alım-satım açısından değerlendirildiğinde en çok arz ve talepten etkileniyor. Arz ve talep oranları da piyasa verileri, döviz kurları, enflasyon ve ekonomik endekslere göre farklılık gösterir. Bu durumda ekonomik dalgalanmalar, hurda bakır fiyatı üzerinde bir hayli kritik bir etkiye sahip.

Türkiye’de son dönemlerde enflasyon verilerinde ve döviz paritelerinde sıklıkla meydana gelen yükselişler, hurda bakır fiyatı için indirim beklentilerini olumsuz yönde etkilemiştir. Bu aşamada maliyetler için belirleyici olarak kabul edilen Londra Metal Borsası verilerine yerel ekonomik durum, artan petrol ve ham madde maliyetleri de eklenir. Bu maliyetlerin de dahil edilmesi, hurda bakırın fiyatları üzerinde önemli bir rol oynar.

Hurda Bakırın Kilosu Ne Kadar Oldu?

“Hurda bakırın kilosu ne kadar?” sorusunun yanıtı, özellikle ticari faaliyette bulunan firmalar için oldukça önemlidir. Nitekim malzeme fiyatlarının son dönemlerde artış halinde olması da maliyetlerin daha çok araştırılmasına sebep oluyor.

Aşağıda güncel hurda bakır çeşitlerine ve fiyatlarına yer verilmiştir:

  Soyma Bakır Hurdası   221.00 TL
  Lama Bakır İmalat Artığı Elektrolitik   219.00 TL
  Kırkambar Bakır (bobin,yanık, boru)   200.00 TL
  Külçe Bakır %98   210.00 TL
  Kırkambar Kırma Bakır   221.00 TL
  Bakır Talaşı   200.00 TL
  Bakır Çamuru   140.00 TL

Tabloda yer alan fiyatlar, stabil değildir. İlerleyen dönemlerde değişikliğe uğrayabilir.

2024 Yılında Hurda Bakır Fiyatı İçin Öngörüler

Hurda bakır fiyatı 2024 yılından önce yükselişte olan bir grafiğe sahipti. Bununla beraber yılın ilk yarısında gözlendiği üzere hâlâ artmaya devam ediyor. Üstelik bu yükseliş sadece yerel pazarlarda değil, küresel çapta da yaşanan bir durum. Jeopolitik faktörler, siyasal çekişmeler nedeniyle yaşanan kısıtlamalar ve gelişmekte olan ülkelerin ortak sıkıntısı ekonomik zorluklar, bu artışlarda önemli ölçüde etkili oluyor.

Hurda bakır fiyatları için yılın diğer yarısında da piyasa verilerinin artış eğiliminde olacağı öngörülüyor. Bunun en önemli nedeni ise uzmanlar tarafından özellikle Çin ve Çin’e ürün tedarik eden firmaların stoklarında gösterdikleri azalmalar olarak ifade ediliyor. Her ne kadar yerel pazarlar ve dünya borsaları çeşitli faktörlerden etkileniyor olsa da Çin’in önlenemez büyük ticaret hacminin sebep olduğu arz ve talep dengesizliği, fiyatların yükselmesine yol açıyor.

Geri Dönüşüm Sektöründe Hurda Bakırın Önemi

Bakır madeni, endüstriyel açıdan özel bir yere sahip. Bunun önemli sebepleri arasında; sahip olduğu iletkenlik, dayanıklılık ve kolay şekil alabilmesi yer alır. Elektronik başta olmak üzere birçok ürünün imalatında faydalanılan bakır, ham madde olarak temin edilmek istendiğinde maliyetli ve zorlu süreçleri beraberinde getirir. Bu noktada hurdaya çıkmış olan ancak iyi durumdaki bakırların geri dönüşüme dahil edilmesi, ham maddeye dönüşmesi konusunda önemli bir faktördür.

Ham madde temini noktasında çeşitli kaynaklardan toplanan ve kalitesine göre ayrıştırılan bakırların yeniden kullanılması, ülke kaynaklarının tasarrufu için de oldukça önemli. Katkılarının yanı sıra sektörün meydana getirdiği istihdam da ekonomi için büyük bir katma değer olarak görülüyor.

Hurda Bakır Fiyatını Etkileyen Kriterler

Hurda bakır fiyatı, başta Londra Metal Borsası olmak üzere çeşitli nedenlerin bir araya gelmesiyle değişkenlik gösterir. Maliyetleri etkileyen unsurlar arasında şunlar yer alır:

  • Dünya ticaret hacmini etkileyen Çin ve ABD gibi büyük pazarlar
  • Enflasyon ve enflasyona bağlı olarak fiyatı artan ham maddeler
  • Müşterilerin beklentileri
  • Döviz ve ülke para birimlerinin güncel değeri
  • Talep edilen bakır gibi önemli metallerin stok durumu

Fiyatların artış ve azalışlarının en temel sebepleri arasında yer alan hususlar, yerel pazarlarda farklı etkenlerin bir araya gelmesiyle de değişiklik gösterebiliyor.

Hurda Bakır Fiyatı İçin Doğru Adres: Gebzehurdasan

Güncel verilere bağlı kalarak takip eden bir firmayla çalışmak, alım satımlarda zarar etmemek adına önemli. Başarılı çalışmalarıyla ön plana çıkan Gebzehurdasan ile iletişime geçerek piayasa ederinden hurdalarınızın alım-satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER