SON DAKİKA
hava 21°Google News

HER ŞEYE SAHİP OLMUŞ AMA HİÇBİR ŞEY OLAMAMIŞ KENT

Son Güncelleme :

16 Ocak 2024 - 10:35

HER ŞEYE SAHİP OLMUŞ AMA HİÇBİR ŞEY OLAMAMIŞ KENT

Bandırma’yı yönetenler sürekli olarak kentin potansiyelinin farkında olduklarını, il statüsüne yükselebilecek bir kapasiteye sahip olduğunu ve hatta uzun yıllardır bu statüyü hak ettiğini vurgularlar. Aynı yöneticiler, Bandırma’ya duydukları derin sevgiyi ve kente karşı hissettikleri vefa borcunu da her fırsatta dile getirirler. O halde, bu kadar değerli olan bu kentin en önemli manevi zenginlikleri dahi neden bugüne dek hep göz ardı edildi.

Bakın! Kurtuluş Savaşı, “Bandırma” adıyla başlar ve “Bandırma” adıyla biter. Tanıdık geldi mi? Kurtuluş Savaşı, Bandırma Vapuru’yla başlar ve son kurşunun atıldığı Bandırma’da son bulur. Üniversite yıllarımda bir arkadaşıma Bandırmalı olduğumu söylediğimde, bana şöyle sormuştu; “Bandırma, Samsun’un ilçesi mi?” Komik ama bir o kadar da düşündürücü değil mi? Çünkü o arkadaşım Bandırma Vapuru’nu, Samsun’da görmüştü. Sonra bu durumun üzerine gittim ve başka arkadaşlarıma sormaya başladım. Bandırma Vapuru’na ismini veren kenti doğru düzgün tanıyan olmadığı gibi, Kurtuluş Savaşı’nı bitiren son kurşunun Bandırma’da atıldığından da hiç kimsenin haberi yoktu. Çünkü Bandırma Vapuru Müzesi, Samsun’daydı. Son Kurşun Anıtı ise neyse ki Bandırma’daydı ama o da yarım asırdır kaderine terk edilmiş, yarım bırakılmış bir projeydi. Tam 52 yıldan bu yana yarım bırakılmış…

Sayın yöneticiler! Siz, Son Kurşun Anıtı’nın yarım asırdır bırakın projesini tamamlamayı, yoluna bir asfalt dökmeyi bile çok gördünüz. Bu ayıp hepinizindir.

Bandırma’nın göz ardı edilen manevi zenginliklerinin ötesine de bir göz atalım. İl statüsüne yükselebilecek bir kent var ama şehir planlaması yok. Sanayi ve üretim var ama temiz hava ve deniz yok. Turizm potansiyeli var ama tanıtım yok. Üniversite var ama alt yapı ve yurt yok. Nüfus var ama ona göre bir trafik çözümü yok, yeterli yeşil alan yok. Yahu, Bandırmaspor Süper Lig’e çıksa, bu kentin standartları karşılayacak bir stadı bile yok.

Bu, “yoklar” listesi uzar gider… Neden mi? Çünkü her şeye sahip olmuş bu şanslı kentin, ne yazık ki vizyon sahibi yöneticileri yok.

Umut Osman Sunci