SON DAKİKA
havaGoogle News

HAS TAVUK FİRMASINDA İŞTEN ÇIKARMALAR YARGIYA TAŞINDI

Son Güncelleme :

01 Ağustos 2023 - 10:32

HAS TAVUK FİRMASINDA İŞTEN ÇIKARMALAR YARGIYA TAŞINDI

Tekgıda – İş Sendikası işten çıkarmaların yaşandığı Has Tavuk firması önünde basın açıklaması yaptı.

 

Yapılan basın açıklamasında ” Bugün ülkemizin sayılı beyaz et sektörü firmalarından Has Tavuk firması önünden sesleniyoruz. İşçilerin sendikaya üye olmaları, gerek Anayasamızın 51. Maddesi, gerek 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi kanunu ile güvence altına alınmıştır. Geçmişte, sendikalaşma sürecinde işten çıkarılan işçilerin açtıkları davalar nedeniyle çok ciddi mali sıkıntı içine düşen işverenler olmuştur. Sendikal haklarını anayasal güvence altında kullanan işçilerin işten çıkarılması, işyerinde çalışma barışını dinamitlemektir. Yaklaşık 2 yıldır Hastavuk firmasında Tekgıda-İş Sendikası olarak örgütlenme çalışması yapmaktayız. 2022 yılında örgütlenme çalışması başladı ancak işverenin bu örgütlenmeden bilgisi oldu ve örgütlenmenin önünü kesmek için çalışan işçilere baskı yaparak sendikamızın 10 öncü üyesini işten çıkarttı. Çalışan arkadaşlarımız işlerinden olmamak için üye olmaya çekindiler ve bir takım üye arkadaşımız sendikadan istifa etti.

 

Tekgıda-İş sendikası olarak örgütlenmeye ara vermek zorunda kaldık ancak işten çıkarılan 10 arkadaşımızın davalarını açtık. 6 arkadaşımızın davası yerel mahkemede sendikal tazminat kararıyla işe iade olarak sonuçlandı. Diğer 4 arkadaşımız için de aynı kararı bekliyoruz. Yani Hastavuk firmasının sendika düşmanlığı Türk yargı sisteminde de tescillenmiş oldu.

 

Tekgıda-İş Sendikası, 31 Temmuz 2023 tarihli Resmî Gazete ’de yayımlanan istatistiklere göre, 38.596 üyeye sahip köklü bir kuruluştur. Tekgıda-İş Sendikası, Anayasal haklarını kullanarak üye olan işçilere her zaman gereken desteği vermiştir ve vermeye devam etmektedir. Cargill işyerinde işten çıkarılan işçilerin yaklaşık 1300 günlük direnişi bu şekilde gerçekleşmiştir.

 

Tekgıda-İş Sendikası, beyaz et sektöründe Banvit ve Keskinoğlu gibi işletmelerde toplu iş sözleşmesi imzaladıktan sonra, bir süredir Balıkesir Susurluk’ta Has Tavuk işyerinde örgütlenme çalışmalarını sürdürmektedir. Yasalara uygun olarak sürdürülen bu örgütlenme çalışması sırasında 28 Temmuz 2023 Cuma günü üç üyemiz işten çıkarılmıştır. Sendikal faaliyet nedeniyle işten çıkarılan bu üyelerimiz Tekgıda-İş Sendikası’nın güvencesi ve koruması altındadır.

Ekonomik şartların kötüleştiği ve daha da kötüleşme eğiliminde olduğu bir dönemde, en temel sendikal haklarını kullanan işçilere karşı olumsuz tavır göstermek, işyerinde çalışma barışına darbe indirmektir. Tekgıda-İş Sendikası olarak, işvereni anayasaya ve kanunlara saygılı olmaya, sendikal örgütlenmeyi engelleme çabalarına son vermeye, işyerinde gelecekte çalışma barışını koruma çabalarımıza saygı göstermeye davet ediyor, sendikal örgütlenme çalışmalarımızın başarıyla devam edeceğini kamuoyuna duyuruyoruz.

 

Has Tavuk işçisi arkadaşım, korkma! Sendikan, Tekgıda-İş senin güvencendir. Biz üyelerine her zaman sahip çıkan bir sendikayız.

 

Son olarak asgari ücretin ortalama ücret durumuna geldiği bu günlerde bütün emek dostlarımızı bu mücadelede Has Tavuk emekçisi işçi arkadaşlarımızın mücadelesine ortak olmaya çağırıyoruz.” denildi.