SON DAKİKA
hava 16°Google News

Güney Kore’de robot, test sırasında bir kişinin ölümüne neden oldu

Son Güncelleme :

09 Kasım 2023 - 9:51

Güney Kore’de robot, test sırasında bir kişinin ölümüne neden oldu

Güney Kore’de bir gıda tesisinde biber kutularını kaldırmak ve paletlere aktarmakla görevli robot kol, test sırasında bir kişinin ölümüne neden oldu.

Güney Kore’nin Güney Gyeongsang eyaletinde bulunan Donggoseong Export Agricultural Complex adlı gıda tesisinde biber kutularını kaldırmak ve paletlere aktarmakla görevli robot kol, test sırasında 40’lı yaşlarında bir kişiyi ağır yaralayarak ölümüne neden oldu.

Ölen kişinin robot kolu üreten şirketinin çalışanı olduğu ifade edilerek, robot kolun, şirket çalışanını test sırasında taşımaya programlandığı biber kutularından ayırt edemeyerek yakaladığı ve vücudunu taşıma bandına doğru ittiği sırada yüzünü ve göğsünü ezdiği aktarıldı.

Kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti

Olayda ağır yaralanan şirket çalışanının, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği bildirildi. Polis tarafından yapılan açıklamada, şirket çalışanının 8 Kasım’da yapılması planlanan test öncesinde robotun sensör işlemlerini kontrol ettiği belirtildi.

Geçtiğimiz mart ayında yine bir robot kazası yaşandı

Güney Kore basınında yer alan haberlerde, testin aslında 6 Kasım’da planlandığı ancak robotun sensöründeki sorunlar nedeniyle iki gün ertelendiği aktarıldı. Öte yandan geçtiğimiz mart ayında 50 yaşlarındaki Güney Koreli bir adam otomobil parçaları üreten bir fabrikada çalışırken bir robot tarafından sıkıştırılarak ağır şekilde yaralanmıştı.