SON DAKİKA
hava 23°Google News

GÜMÇED BAŞKANI MUTLU’DAN ACİL EYLEM PLANI ÇAĞRISI; OLASI BİR DEPREM SONRASI BANDIRMA SUSUZ KALABİLİR

Son Güncelleme :

01 Ocak 2024 - 14:46

GÜMÇED BAŞKANI MUTLU’DAN ACİL EYLEM PLANI ÇAĞRISI; OLASI BİR DEPREM SONRASI BANDIRMA SUSUZ KALABİLİR

GÜMÇED Bandırma Şube Başkanı Gültekin Mutlu, Bandırma’nın depremselliğini gündeme getirerek olası bir deprem sonrasında kentte büyük su sıkıntısı yaşanacağına dikkat çekti.

GÜMÇED Bandırma Şube Başkanı Gültekin Mutlu, daha önce Bandırma’nın büyük bir deprem felaketiyle karşı karşıya kalacağını belirtmişti. Deprem sonrası yaşanacak en büyük sıkıntılardan birisinin de içme suyu sorunu olacağını ifade eden Mutlu, konu ile ilgili açıklamada bulundu.

Mutlu, deprem sonrası Gönen Barajı’ndan gelen isale hattının zarar görmesi durumunda Bandırma’nın susuz kalacağının altını çizdi. Mutlu konuyla ilgili açıklamasında, “Bandırma’nın acilen suya ilgili alternatif bir planının olması gerekiyor. Daha önce Tophisar’daki kuyulardan Bandırma’ya içme suyu temin ediliyordu. Gönen Barajı’nın yapılmasından sonra bu kuyular işlevini yitirdi, şu anda kullanılamaz durumda. Bu kuyuların yeniden kullanılır hale getirilmesinin mümkün olup olmadığının acilen araştırılması gerekir. Tophisar’dan gelen su borularının asbestli olduğunu da biliyoruz. Bu borular baypas edilerek aynı hatta yeni borularla su taşınabilir.

Benzeri durum Maraş depremleri sonrasında, depremden etkilenen 11 ilde de yaşanmış, bu illerde büyük bir su sorunu çekilmişti. İnsanlar büyük çaresizlik içinde içme suyuna erişememiştiler. Biz de olası bir deprem sonucunda aynı sıkıntıları yaşamak istemiyoruz. Bu nedenle suyla ilgili acil bir eylem planı hazırlanmalıdır. Bu konu ile ilgili başta BASKİ, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, DSİ Balıkesir İl ve Bölge Müdürlüğü ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bir an önce gerekli çalışmaları yapmasını istiyor ve Bandırma halkı adına talep ediyoruz,” dedi. / Umut Osman Sunci – Meriç Onbaşı