SON DAKİKA
hava 23°Google News

EYÜP İL’DEN DEPREM KONUSUNDA ÖNEMLİ UYARI; “İŞ YERLERİNİN GÜVENLİĞİ UNUTULMAMALI”

Son Güncelleme :

27 Şubat 2024 - 15:52

EYÜP İL’DEN DEPREM KONUSUNDA ÖNEMLİ UYARI; “İŞ YERLERİNİN GÜVENLİĞİ UNUTULMAMALI”

Bandırma Elektrikçiler ve Elektronikçiler Odası Başkanı Eyüp İl, Bandırma’nın depremselliğini bir kez daha gündeme getirerek önemli bir konuya dikkat çekti. Eyüp İl, iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatları verilirken binanın depreme dayanıklı olup olmadığının göz önüne alınması gerektiğini belirtti.

Bandırma Elektrikçiler ve Elektronikçiler Odası Başkanı Eyüp İl, Bandırma’da deprem yönetmeliğinin hayata geçtiği 2000 yılı ve öncesine ait çok fazla eski binanın ve bu binaların giriş katlarında mağaza ve market gibi çok sayıda kişinin istihdam edildiği işletmelerin yer aldığını hatırlattı. Ayrıca bu işletmeleri gün içinde çok sayıda müşterinin de ziyaret ettiğini dile getiren Eyüp İl, belediye tarafından verilen iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatlarında, deprem güvenliği konusunun öncelikli olarak ele alınması gerektiğini vurguladı.

Eyüp İl, “Özellikle eski yapıların bulunduğu bölgelerde, deprem riski göz ardı edilmemeli ve iş yeri açma ruhsatları verilirken binaların depreme dayanıklılığı titizlikle incelenmelidir. Bu hem işletme çalışanlarının hem de müşterilerin güvenliği için hayati önem taşımaktadır,” diye konuştu.

Eyüp İl, “Bilindiği gibi Bandırma’da depreme dayanıksız olduğu belirlenen 17 bin bina var. Bu binaların çoğunluğunun giriş katı ise mağaza olarak kullanılmakta. Hatta çarşıda, birçok binanın bodrum katında da büyük mağazaların alışveriş reyonları yer alıyor. Bu önemli bir konu. Çünkü depremin günün hangi saatinde meydana geleceğini bilmiyoruz. Deprem çalışma saatleri içinde de olabilir. Bu nedenle, deprem riski altındaki bölgelerde iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatları verilirken, deprem dayanıklılığı açısından da detaylı bir incelenme yapılması gerekmektedir,” dedi. / Umut Osman Sunci – Meriç Onbaşı