SON DAKİKA
hava 21°Google News

ESNAFIN KREDİ YÜKÜ ARTIYOR: FAİZ ORANLARI YÜKSELTİLDİ, GERİ ÖDEME SÜRESİ KISALTILDI

Son Güncelleme :

16 Mayıs 2024 - 15:02

ESNAFIN KREDİ YÜKÜ ARTIYOR: FAİZ ORANLARI YÜKSELTİLDİ, GERİ ÖDEME SÜRESİ KISALTILDI

Bandırma Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Niyazi Güler, eski kredilere getirilen faiz artışının küçük esnafı olumsuz etkilediğini belirtti. Güler, kredi geri ödemelerinin süresinin de 3 yıla düşürülmesinin esnaf için ek bir yük oluşturduğunu vurguladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri üzerinden esnafa verdiği kredilerin faiz oranları yükseltildi. Buna göre 10 Ekim 2022 ile 9 Temmuz 2023 arasında çekilen kredilerin faiz oranı yüzde 7,5’tan yüzde 17’ye çıkarıldı. Böylelikle eski çekilen kredilerde yüzde 120’ye kadar faiz oranı artırıldı. 2022’de yüzde 7.5’ten kredi çeken bir esnaf, yeni düzenlemeyle borcunu yüzde 17 faiz oranıyla ödemiş olacak.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Bandırma Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Niyazi Güler, faiz oranlarının yükseltilmesinin esnaf için olumsuz, devlet için olum bir karar olduğunu belirterek, “Biz önceden çekilmiş kredilerin faizleri ile ilgili bir artış olmaması beklentisindeydik. Tahminimiz bu yöndeydi ancak aksi bir durum ile karşılaştık. Eski kredilerin faizleri de güncellendi. Halk Bankası Genel Müdürlüğü zarar ettiğini ileri sürerek böyle bir düzenlemeye gitti. Hâlbuki zarar mevzu yok. Kardan zarar var. Asıl zarar gören küçük esnaf,” dedi.

Bir buçuk aydan bu yana kredilerin kapalı olduğunu dile getirerek konuşmasına devam eden Güler, “Yapılan görüşmeler üzerine kredilerin yeniden açılacağı bilgisini edindik. Büyük rakam olmasa da ufak kredilerin verileceğini öğrendik. Esnafın 750 bin liraya kadar talep hakkı var ancak geri ödeme 5 yıldan 3 yıla kadar düşürüldü. Bizim beklentimiz 10 yıldı ama devlet geri ödemeyi 3 yıla düşürdü ve faiz oranlarını arttırdı. Bu da küçük esnafı zora soktu. Esnafın işi zaten bozuk, Allah yardımcımız olsun,” diye konuştu.