SON DAKİKA
havaGoogle News

ESNAF KREDİLERLE AYAKTA DURABİLİYOR

Son Güncelleme :

16 Ocak 2024 - 11:20

ESNAF KREDİLERLE AYAKTA DURABİLİYOR

Bandırma Esnaf ve Sanatkârları Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Niyazi Güler, 2023 yılında kooperatifin verdiği kredi verilerini açıklayarak bu veriler üzerinden esnafın durumunu değerlendirdi.

Bandırma Esnaf ve Sanatkârları Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Niyazi Güler, 2023 yılı değerlendirmesinde bulundu. Hem kooperatif verilerini hem de esnafın durumunu detaylı bir şekilde ele alan Niyazi Güler, “2023 yılı içerisinde tahminen 1700 üyemizden 1000’i bizden kredi kullanmıştır diye tahmin ediyoruz. Esnafımızın bu kredilerle ayakta durabildiğini biliyoruz,” ifadelerini kullandı.

Niyazi Güler, “2023’ün ilk 6 ayında altın dönemimizi yaşadık. Esnafımıza 500 bin liraya kadar kredi verdik ve faiz oranları 4.15’ten başladı, 6 ayın sonunda 7.5 ile noktalandı. İlk 6 ay içinde toplamda 270 milyon lira kredi verdik. 6’ncı aydan sonra enflasyon dediğimiz canavar bize de rastladı. Verdiğimiz kredi 200 bin liraya kadar düştü. Faiz oranları da kademeli olarak arttı ve bu oran 25’e kadar çıktı. Hemen her hafta puan değişti. Tabi bu nedenle her hafta 100’e yakın sayıda incelediğimiz kredi talep dosyalarımızın sayısı 5’e hatta 3’e kadar düştü. 15 günde bir toplantı yapmaya başladık.

2024 yılı itibariyle ise şu an esnafımıza 650 bin liraya kadar kredi verebiliyoruz. Esnafımız da bundan faydalanıyor ama faiz oranları da 25 oldu. 2023’ün ilk 6 ayında altın dönemi yaşamıştık, sonrasında kötü bir döneme girdik ancak şimdi tekrar toparlanmaya başladık. 2023 yılı içerisinde tahminen 1700 üyemizden 1000’i bizden kredi kullanmıştır diye tahmin ediyoruz. Esnafımızın bu kredilerle ayakta durabildiğini biliyoruz. Bu rakamlara rağmen Bandırma Esnaf ve Sanatkârları Kredi Kefalet Kooperatifi’nin takipte olan dosyası sıfır diyebiliriz,” diye konuştu.

“Esnafın durumu meçhule gidiyor.”

Bandırma’da esnafın ekonomik durumunu değerlendirerek konuşmasını noktalayan Niyazi Güler, “Esnafın durumu meçhule gidiyor. Esnaf iş yapamıyor. İnanın borcu olmayan esnaf yoktur. 2023 yılında çok sayıda esnafımız dükkanını kapattı. Ben Bandırma’yı dolaşıyorum. Dükkanların içinde hiç müşteri yok. Bir tek sarraf dükkanlarının ve kafelerin içi dolu. En güzel işi yapan bunlar. Sarraf dükkanları, bakkal dükkanlarını geçmiş,” dedi. / Umut Osman Sunci – Meriç Onbaşı