SON DAKİKA
hava 19°Google News

ERKEK BERBERLERİNİN FİYAT TARİFESİ GÜNCELLENDİ

Son Güncelleme :

17 Ocak 2024 - 12:55

ERKEK BERBERLERİNİN FİYAT TARİFESİ GÜNCELLENDİ

Bandırma Berberler ve Kuaförler Esnaf ve Sanatkarlar Odası, erkek berberleri için 2024 yılı güncel fiyat tarifesini yayınladı.

Bandırma Berberler ve Kuaförler Esnaf ve Sanatkarlar Odası, başta artan enflasyon ve girdi maliyetleri gibi nedenler dolayısıyla, erkek berberler için fiyat tarifesinde güncellemeye gitti. Buna göre saç kesimi 150 lira, sakal tıraşı ise 80 lira olarak belirlendi. Önümüzdeki günlerde kadın kuaförlerinin de fiyat tarifesinin güncelleneceği belirtildi. Bandırma Berberler ve Kuaförler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Gündoğan konu ile ilgili yaptığı açıklamada girdi maliyetleri, Bağ-Kur primleri, dükkan kiraları, elektrik ve su faturalarındaki fahiş artışların fiyat tarifesinin belirlenmesinde etken olduğunu ifade etti.

Hasan Gündoğan, “Geride bıraktığımız yılın enflasyon oranı TÜİK’e göre yüzde 64 olarak açıklandı. Bu rakam, Türkiye’de son 22 senenin en yüksek yıllık enflasyon oranı oldu. Tabi ki buna bağlı olarak esnafımızın dükkan kiraları, faturaları ve girdi maliyetleri çok yükseldi. Berberlerin kullandığı hijyen malzemelerinin fiyatları neredeyse iki kat arttı. Mesleğimiz gereği kullandığımız şampuan, tıraş köpüğü, sabun gibi bu hijyen malzemelerinin yanı sıra havlularımızın yıkanması için deterjan ve yumuşatıcı da kullanıyoruz. Özellikle deterjan ve yumuşatıcı fiyatları çok yükseldi. Asgari ücretin yükselmesi sonucu Bağ-Kur primlerimiz de arttı. 2023 yılında 3 bin 950 lira olan Bağ-Kur primimiz bu yıl itibariyle 5 bin 900 liraya yükseldi. Bu sebeplerden dolayı fiyatları güncelledik,” dedi.

Bandırma Berberler ve Kuaförler Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın erkek berberler için hazırlamış olduğu güncel fiyat tarifesi şu şekilde; Saç-sakal 220 lira, sakal tıraşı 80 lira, çocuk tıraşı 130 lira, saç yıkama 70 lira, fön çekme 70 lira, jöle-sprey 70 lira, ağda 70 lira, maske 70 lira. / Umut Osman sunci – Meriç Onbaşı