SON DAKİKA
hava 12°Google News

Erdek’te Geçmişini Yansıtan Ayak İzleri

Son Güncelleme :

07 Nisan 2024 - 9:03

Erdek’te Geçmişini Yansıtan Ayak İzleri

Prof. Dr. Doğan Perinçek’in paylaşımı dikkat çekti.

Prof. Dr. Doğan Perinçek, sosyal medya üzerinden paylaştığı bilgilerle Kyzikos Antik Kenti’nden geçmişe dair önemli izleri gündeme taşıdı. Jeolojik ve arkeolojik açıdan değerlendirdiği paylaşımında, antik kentin yok oluşunu 1063 depreminin neden olduğunu ancak kalan antik buluntuların insanlar tarafından tahrip edildiğini belirtti.

Prof. Perinçek, 2007 yılında çektiği bir fotoğrafı paylaşarak, antik kentten kalma mermer bir parçanın üzerinde bir aileye ait ayak izlerinin bulunduğunu ifade etti. Ancak, bu mermer parçasının günümüzde yerinde olup olmadığından emin olmadığını belirtti. Bu parçanın, antik döneme dair önemli bir belge olabileceğine işaret etti.

Perinçek paylaşımında;

“Jeolog bakış açısıyla arkeoloji (Jeoarkeoloji) Kyzikos Antik Kentinden geçmişin ayak izleri.  Kentin yok eden 1063 depremi fakat kalan antik buluntuları ise tahrip eden insanlarımız. Mermere işlenmiş bu ayak izleri ve yazı bir aileye ait. Bu fotoğrafı 2007 yılında çekmiştim. Fotoğraf ayak izlerinden kalan son belge olabilir. Bu mermer parçasının yerinde durduğundan emin değilim.” İfadelerini kullandı.