SON DAKİKA
havaGoogle News

EN İYİSİ OLSUN DERKEN ÇOCUĞUNUZUN POTANSİYELİNE KET VURMAYIN

Son Güncelleme :

15 Kasım 2023 - 17:05

EN İYİSİ OLSUN DERKEN ÇOCUĞUNUZUN POTANSİYELİNE KET VURMAYIN

Psikolojik Danışman-Pedagog Berkay Bulut ebeveynleri uyardı; “Öğrenci alanında en iyisi olup topluma çok daha faydalı bir birey olabilecekken, sadece çevre yönlendirmesiyle isteksiz ve ortalama bir öğrenci olabilmektedir.”

Psikolojik Danışman-Pedagog Berkay Bulut, birçok ebeveynin çocukları akademik açıdan aşırı donatmak istediğini ancak bu durumun sanılanın aksine olumsuz sonuçlara yol açabileceğini işaret etti. Öğrencinin ilgili alanlarına, yeteneklerine ve isteklerine kulak verilmesi gerektiğinin altını çizen Berkay Bulut, “Bireyin her konuda en iyisi olmasını istemek, gerçek potansiyeline ulaşmasına önemli ölçüde engel olmaktadır,” ifadesinde bulundu.

Berkay Bulut, “Günümüzde bilgiye kolay ulaşmanın verdiği dezenformasyon ile bizim helikopter anne-baba diye tabir ettiğimiz bit tutum gelişmiştir. Anne babanın bu tutumunu, çocuk ya da öğrenciyle ihtiyacından fazla ilgilenmesi, onları akademik açıdan aşırı donatmaya çalışılması olarak tanımlayabiliriz. Bu bağlamda öğrencinin her konuda en iyisi olmasını istemek, öğrenciyi yanlış yönlendirmek potansiyeline ulaşmasına önemli ölçüde engel olmaktadır. Bizim toplumumuzdan örnek verecek olursak bir öğrencinin edebiyatı 90, matematiği 40 ise öğrenci matematik kurslarına, etütlerine yönlendirilir. Böylece öğrencinin edebiyat alanındaki potansiyeline ulaşmasına ket vurmuş olabiliriz.

Velileri gayet tabi ki anlıyoruz. İş bulma kaygısıyla çocuklarını belirli alanlarda yönlendirmek istiyorlar ama öğrenci alanında en iyisi olup topluma çok daha faydalı bir birey olabilecekken, sadece çevre yönlendirmesiyle isteksiz ve ortalama bir öğrenci olabilmektedir.

Bu yüzden öğrencinin ilgili alanını, yeteneğini keşfetmek ve öğrencinin isteklerine kulak vermek velileri asıl ilgili ebeveynler yapacaktır,” dedi.

Haber: Umut Osman Sunci