SON DAKİKA
havaGoogle News

EMEKLİLERİN SORUNLARINA ORTAK SES YÜKSELTTİLER

Son Güncelleme :

06 Aralık 2023 - 15:41

EMEKLİLERİN SORUNLARINA ORTAK SES YÜKSELTTİLER

DİSK Emekli-Sen ve Emekliler Dayanışma Sendikası ortak bir basın açıklaması düzenleyerek hak arayışındaki bütün emeklilere, 10 Aralık Pazar Günü Saat 14.00’te Ankara Anıtpark’ta toplanma çağrısında bulundular.

Emekliler, Ankara’da bir araya gelerek “Toplu Sözleşmeli Sendika Hakkı Mitingi” gerçekleştirilecek. Bugün, DİSK Emekli-Sen ve Emekliler Dayanışma Sendikası Bandırma’da konu ile ilgili ortak basın açıklaması düzenleyerek tüm emeklileri söz konusu mitinge davet ettiler.

DİSK Emekli-Sen Bandırma Şube Başkanı Levent Balkış’ın ev sahipliğindeki basın açıklamasına; Bandırma Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat, Emekliler Dayanışma Sendikası Balıkesir Bölge Temsilcisi Muazzez Palta ve DİSK Emekli-Sen Genel Merkez MYK Üyesi Hakan İlter ve sendika üyeleri katılım sağladı.

Emekliler Dayanışma Sendikası Balıkesir Bölge Temsilcisi Muazzez Palta, konu ile ilgili açıklamasında, “Ayrımcılığa, eşitsizliğe, adaletsizliğe hayır! Sorunlarımıza çözüm istiyoruz demek için 10 Aralık Pazar günü Ankara’dayız. Emeklilikte insan onuruna yaraşır bir ücret, emekli aylıkları, pirim günü esas alınarak ve intibak yasası çıkarılarak yeniden düzenlenmesi taleplerimiz Emekli aylık oranlarınım dul ve yetimleri kapsayacak şekilde milli gelir artışı dikkate alınarak yükseltilmesini istiyoruz. Emekliler 3600 ek gösterge mağdurlarının haklarının verilmesi, memurlara venilen 8077 liranın tüm emeklilere yansıtılmasını ve ayrımcılığa son verilmesini istiyor, sendikal haklarımızın gaspına son verilmesini, sağlıkta katkı payınun tamamen kaldırılmasını, EYT’lilerin tüm haklarının verilmesini talep ediyoruz. Bu isyanımızı dile getirmek üzere 10 Aralık 2023 Saat 14:00’te Ankara Anıtpark’tayız. Onurlu bir yaşam için,” dedi.

DİSK Emekli-Sen Bandırma Şube Başkanı Levent Balkış ise yaptığı konuşmada, “Emekliler olarak 10 Aralık’ta Ankara Anıt Park’ta buluşuyoruz. Toplu sözleşmeli sendika hakkı mitingimize çağrımızdır!
Emeklilikte insan onuruna yaraşan bir ücret için, emekli aylıklarının prim günü esas alınarak intibak yasası çıkarılarak yeniden düzenlenmesi için, 3600 ek gösterge mağdurlarının haklarının verilmesi için, en düşük emekli aylığının asgari ücret kadar olması için, sağlıkta katkı paylarının tamamen kaldırılması için, asgari ücretten az olmamak şartıyla emekli bayram ikramiyelerinin miktar ve sayısının arttırılması için, sendika hakkımızın engellemesine son verilmesi sendika kapatma davalarının geri çekilmesi için, emeklilikte yaş şartının adil şekilde kademeli olarak düzenlenmesi için, güvenli bir çevre yaşanılabilir bir doğa için, saydığımız tüm taleplerimiz için Bizler emekli sendikaları olarak, 10 aralık saat 13.00’te Ankara Anıt Park’ta yapacağımız Toplu Sözleşmeli Sendika Hakkı Mitingimize tüm halkımızı davet ediyoruz. Emeklilerin birlikte mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğiz. Birleşe birleşe kazanacağız!” İfadesinde bulundu.

Haber: Umut Osman Sunci