SON DAKİKA
hava 26°Google News

Emekliler Bandırma İŞKUR’a Dilekçe Verdi “Ne İş Olursa Olsun İş Talep Ediyoruz.”

Son Güncelleme :

21 Temmuz 2023 - 16:07

Emekliler Bandırma İŞKUR’a Dilekçe Verdi “Ne İş Olursa Olsun İş Talep Ediyoruz.”

Emeklilere yapılan %25’lik zam ve artan enflasyondan sonra emekliler haklarını aramaya başladı. Bandırma İŞKUR önünde toplanan grup TÜİK’in açıkladığı verilerin gerçeği yansıtmamasından kaynaklı sorunlarını kamuoyuna duyurmak ve emekli maaşlarının yetmemesinden şikayet ederek İŞKUR’a dilekçe verdiler. Dilekçede “Yaşanan ekonomik uygulamalar yüzünden biz 25 – 30 sene devlete hizmet eden emekliler açlığa mahkum olduk. Bu sebeple hayatımızın ekonomik açıdan düzelebilmesi için tekrar çalışmak zorundayız. Bu sebeple kurumunuzdan ne iş olursa olsun iş talep ediyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Bandırma İŞKUR önünde toplanan grup basın açıklamasında bulundu, “Biz, bu ülkenin her bir karışında alın teri, emeği olan, 25-30 yıl  çalışarak ülkemizi kalkındırmak , geleceği güzel, yaşanabilir özgür, demokratik, kendi ürettikleri ile refahı sağlayan, başkalarına el avuç açmadan, başı dik, onurlu,  bağımsız bir ülke bırakmak için didinen emeklilere reva görülen, açlık sınırının da altında kalan maaşlarla ölüm sınırında yaşamaya mahkum edilen bir emekli toplumu olduk. Siyasi iktidarın yancısı yalancı TUİK’in açıkladığı enflasyon oranları neticesinde Ocak-Haziran 2023 dönemini kapsayan 6 aylık enflasyon oranı %19.77 olarak açıklandı.

Bu oran ne işçinin, ne memurun, ne de emeklinin yaşam gerçekliğini yansıtmamaktadır. Gerçek enflasyon rakamlarını açıklamak yerine, halkın yaşam kalitesini düşürmek, ekmeğini küçültmek için dört işleme takla attırarak enflasyon oranları belirlenmektedir. TÜİK çalışanlara, işçilere, emeklilere bir kabus olmuştur. 2023 Temmuz-Aralık zammını bir kaç puan lütfederek %25 zam olarak belirlenmesini sağlamıştır. Bu zam, emekliler için sıfır zamdır. Bugün resmi enflasyon ile gerçek  enflasyon oranları arasındaki bu derin fark vardır ve bu fark yoksulluğun daha da derinleşmesine neden olmaktadır. Artık seçim öncesinde sonrasında anlamını tümüyle yitiren , emeklilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz söylemi boş bir söylem, yalan bir ifade olmuştur.

Bu koşullarda emekliler için %25 zam zammın kelime anlamının aksine, akıllara boş buzdolaplarını , alınamayan ilaçları, karşılanamayan kira ve faturaları getirmektedir. Sarayın iktidarı seçim öncesi emeklileri enflasyona ezdirmeyeceklerini onları çok mutlu bir gelecek beklediğini ifade etmiş bu sayede oy toplamıştır. Ama seçimden sonra gerçekler gün yüzüne çıkmıştır. Biz de bugün burada, yaşadığımız yoksulluktan kurtulabilmek için tekrar çalismak istiyor, is ve isçi bulma kurumundan iş istiyoruz. Siyasi iktidarın emeklilerin maaşları konusunda manipülasyonları bitmemektedir. Çünkü; kök maaş zırvalamasını getirmişler, yapılan zamları sadece en düşük aylıklara  uygulamışlardır. Bu yöntemle emeklilerin %80’i zam almamıştır.

Dolayısıyla mevcut kök maaşı 6.000 lira ve aşağısında bulunan emekliler için bu yapılan zam hiçbir anlam ifade etmemiştir. Kaldı ki; 15 Temmuz’da selalarla akaryakıta, doğalgaza, mtv’lere ve iğneden ipliğe her şeye yapılan zam emeklilere verilen zammı ortadan kaldırmıştır. Emeklileri asgari ücretin altında geçinmeye zorlayan bir sistem yaratılmıştır. 9 milyon emekli 7500 lira maaş almaktadır. İşte burada biz emeklilere düşen mücadeledir, bu sorun sokakta çözülecektir, eylemle mücadele ile örgütlenme ile Kral Çıplak diye bağırarak çözülecektir.

Yaşam hakkımızın gaspı anlamına gelen bu zam oranlarını kabul etmiyoruz. Bütün emeklileri DİSK Emekli Sen çatısı altında örgütlenmeye yoksulluğu sıradanlaştırmaya çalışanlara karşı refahı yaygınlaştırmak için mücadele etmeye çağırıyoruz. Emekli dostlarımız ekmeğimizi küçültenlere karşı güneşin sofrasını kurma çağrımıza kulak verin.” şeklinde açıklamada bulundular.