SON DAKİKA
havaGoogle News

ELEKTRONİK SİGARALAR SANILDIĞI KADAR MASUM DEĞİL

Son Güncelleme :

03 Kasım 2023 - 15:32

ELEKTRONİK SİGARALAR SANILDIĞI KADAR MASUM DEĞİL

Kardiyolog Dr. Selim Panç, elektronik sigara kullananları uyardı; “Elektronik sigaralar, insan sağlığı için en az sigara kadar tehlikelidir!”

Son yıllarda giderek yaygınlaşan elektronik sigaralar, sigarayı taklit etmek üzere tasarlanmış, sigara alternatifi ürünler olarak popüler olmaya başladı. Peki, birçok kişinin sigarayı bırakmak için ya da sigaranın daha zararlı olduğunu düşünerek kullandığı elektronik sigaralar sağlık açısından ne kadar tehlikeli? Konu ile ilgili yaptığımız özel röportajda, Kardiyolog Dr. Selim Panç bu sorunun cevabını verdi. Dr. Selim Panç, elektronik sigaraların sanıldığı kadar masum olmadığını işaret ederek elektronik sigaraların zararlarını tek tek anlattı.

Dr. Selim Panç, “Toplumda yanlış bir kanı var,” diyerek, bazı kaynakların elektronik sigaraları çok masumane gösterdiğini ancak gerçeklerin çok daha farklı olduğunu belirtti.

“Elektronik sigaralar, insan sağlığı için en az sigara kadar tehlikelidir,” ifadesinde bulunan Dr. Selim Panç, şunları söyledi, “Elektronik sigaralar içerdiği kimyasal maddeler ve nikotin oranıyla sigara kadar zehirlidir. Sigaradan farklı olarak yüksek miktarda kimyasal madde içerirler. Elektronik sigaranın kartuşunun içindeki sıvıda propilen glikol, etanol, nitrozamin, tütün çiçeği, nane, kahve, çikolata, meyve aromaları gibi tat ve koku içeren farklı kimyasallar bulunabiliyor. Elektronik sigara ile her nefeste 0-36 mg/mL arasında nikotin alınıyor. Bu miktar sigaradan alınan nikotin miktarından daha fazladır.

Hiç sigara içmeyen gençler, masumane olduğunu düşünerek elektronik sigaraya yönelebiliyorlar. Fakat bu gençlerimiz belli bir süre sonra nikotin bağımlılığı nedeniyle sigara içmeye de başlıyorlar. Sigara kullanıcıları ise sigarayı bırakmak için ve ya sigarayı bırakıp elektronik sigara içmeye başlayabiliyorlar. Oysa bu büyük bir yanılgıdır. Elektronik sigara, sağlık açısından en az sigara kadar risk taşımaktadır.

Elektronik sigaradan alınan duman damar sertliği, astım, bronşit ve Koah gibi hastalıklara yol açabilirken aynı zamanda kalp krizi riskini arttırmaktadır. Sağlıklı bireylerde kalp krizi riskine yol açabilirken kalp hastası bireylerde ise hastalığın nüksetme riskini zaten arttırıyor.

Elektronik sigaralar asla masum değildir. En az sigara kadar tehlikelidir. Kullananların bir an önce bırakmasını öneriyorum.”

Haber: Umut Osman Sunci