SON DAKİKA
havaGoogle News

Ehliyet düzenlemesinde sona gelindi! Yıl sonuna kadar yürürlüğe girecek, yaş sınırı olmayacak

Son Güncelleme :

26 Eylül 2023 - 10:21

Ehliyet düzenlemesinde sona gelindi! Yıl sonuna kadar yürürlüğe girecek, yaş sınırı olmayacak

B sınıfı ehliyete sahip kişilerin 125 cc ve 11 KW’yı geçmeyen hafif güçteki motosikletleri kullanabilmesi amacı ile başlatılan çalışmada sona yaklaşıldı.

Ulaştırma ve Alt yapı Bakanlığı, İçişleri bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmanın tamamlanmasının ardından Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılacak düzenleme ile yakın bir zamanda B sınıfı ehliyetle 125 cc ’ ye kadar motosikletin kullanılabilmesi öngörülüyor. Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Genel Koordinatörü Remzi Öztürk, yürürlüğe girmesi beklenen yönetmeliğin en geç 2023 yılı sonuna kadar yayınlanmasının öngörüldüğünü söyledi.

SÜRÜCÜ KURSUNDAN EĞİTİM

Yayınlanması öngörülen yönetmelikte B sınıfı ehliyete sahip sürücülerin herhangi bir sürücü kursundan “motosikletler için uygulama direksiyon eğitimi alması” şartının olmasının öngörüldüğünü vurgulayan Öztürk, şöyle devam etti: “Eğitim sınav şeklinde değil. Sadece direksiyon eğitimi şeklinde olması öngörülüyor. Eğitim alan kişinin sürücü belgesi otomatik olarak akredite olacak. Eğitimi alan bu kişiler sürücü belgesini değiştirmesine gerek kalmadan 125 cc ’ ye kadar olan motosikletleri herhangi başka bir işleme gerek kalmadan kullanabilecek.”

YAŞ SINIRI OLMAYACAK

MOTED Başkanı Remzi Öztürk, yürürlüğe girmesi beklenen yönetmelikte yaş sınırı bulunmadığını belirterek, bununla birlikte Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün yaş sınırını ayrıca değerlendirdiğini söyledi. E-Ticaret kuruluşlarından herhangi birine kayıtlı olan sürücülerin bu düzenlemeden yararlanamayacağını dile getiren Öztürk, “Çalışmalar hızla devem etmekte olup yönetmeliğin en geç 2023 yılı içinde yayınlanacağını bekliyoruz” diye konuştu.

SATIŞLAR 800 BİNE ÇIKACAK

Trafiğe kaydı yapılan motosiklet sayısı 2023 Ocak- Ağustos aylarına göre yüzde 146.4 arttı. 2023 Ocak-Ağustos aylarında 637 bin 331 adet tescil yapıldı. 2023 Ağustos’ta ise satışlar geçen yılın aynı ayına göre yüzde 165.9 artarak 109.4 bin adete yükseldi.

Öztürk, “Otomobilin yüksek maliyetle kullanımı ulaşımda motosiklete olan talebi giderek artırıyor. Uluslararası markalarda taleplerin yüzde 20’si bile karşılanamıyor. Talebin bu şekilde devam edeceğini ve 2023 yılı sonunda pazarın 800 bin adedi aşacağını tahmin ediyoruz” dedi.