SON DAKİKA
hava 21°Google News

EĞİTİM-İŞ VE EĞİTİM-SEN MAARİF MODELİNE KARŞI BİRLEŞTİ

Son Güncelleme :

07 Mayıs 2024 - 18:02

EĞİTİM-İŞ VE EĞİTİM-SEN MAARİF MODELİNE KARŞI BİRLEŞTİ

Eğitim-İş ve Eğitim-Sen Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’nin geri çekilmesi için imza kampanyası başlattı. Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan stantta 7 ve 8 Mayıs tarihleri arasında imza toplanacak.

Eğitim-İş ve Eğitim-Sen Bandırma temsilcilikleri, “Laik ve Bilimsel Eğitimi, Atatürk’ü ve Cumhuriyeti Yok Sayan Eğitim Programına Hayır!” sloganıyla Cumhuriyet Meydanı’nda imza kampanyası başlattı. Konu ile ilgili yapılan basın açıklaması Eğitim-İş Bandırma Temsilcisi Serdar Polat tarafından okundu. Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; “Laik ve Bilimsel Eğitimi, Atatürk’ü ve Cumhuriyeti Yok Sayan Eğitim Programına Hayır! “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli”ni Geri Çekin!

Müfredatlar, eğitimin anayasasıdır! Eğitimin gerçek bileşenlerini sürece dahil etmeden, geçmişin değerlendirmesini, ihtiyaç analizini yapmadan, bilimsel tespitleri, pilot uygulaması olmadan böyle bir değişiklik yapılamaz!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, laik ve bilimsel eğitimi, Atatürk’ü ve Cumhuriyeti yok sayan “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” isimli müfredat taslağı, eğitim sistemimizi ideolojik bir bakış açısıyla şekillendirme tehdidi taşımaktadır. Bu taslak, bilimsel ve laik eğitimden uzaklaşarak, ezberci ve dogmatik bir eğitim anlayışını teşvik etmektedir.

Taslağa Neden Karşıyız?

Bilimsellikten Uzaklaşma: Taslak, modern bilimin temel prensiplerini evrim teorisini yok saymakta, hurafe ve ideolojiye dayalı bir eğitim sistemi oluşturmayı amaçlamaktadır.

Laiklikten Kopma: Taslak, laik eğitim sisteminin temellerini sarsmakta, din ve devlet işlerini birbirine karıştırmakta ve farklı inançlara sahip öğrencileri ayrımcılığa maruz bırakmaktadır.

Eleştirel Düşünmeyi Köreltme: Taslak, ezberciliği ve tek tip düşünmeyi teşvik etmekte, öğrencilerin eleştirel düşünme ve sorgulama becerilerini geliştirmelerini engellemektedir.

Eğitimde Nitelik Kaybı: Taslak, nitelikli öğretmen kadrosunun azalmasına ve eğitimde genel bir gerilemeye yol açacaktır.

Eğitim, her bireyin temel hakkıdır ve geleceğimizin teminatıdır. Eğitim sistemimiz, bilimsel, laik ve eleştirel düşünmeyi teşvik eden bir yapıya sahip olmalıdır. Maarif Modeli taslağı, bu temel değerleri tehdit etmektedir.

Bu taslağın geri çekilmesi için hep birlikte sesimizi yükseltelim!

İmzanızla, bu taslağa karşı olduğunuzu ve eğitimde geriye dönüşe hayır dediğinizi gösterin. Birlikte, daha aydınlık bir gelecek için mücadele edelim!”