SON DAKİKA
havaGoogle News

DURSUN MİRZA İLE GÜNDEME BOMBA GİBİ DÜŞECEK ÖZEL RÖPORTAJ: “BEN ARTIK ADAY ADAYI DEĞİLİM, ADAYIM!”

Son Güncelleme :

27 Ekim 2023 - 14:21

DURSUN MİRZA İLE GÜNDEME BOMBA GİBİ DÜŞECEK ÖZEL RÖPORTAJ: “BEN ARTIK ADAY ADAYI DEĞİLİM, ADAYIM!”

Önceki Dönem Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, yaptığımız özel röportajda kamuoyunca merak edilen tüm soruları yanıtladı.

Önceki Dönem Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Ankara ziyaretinin ardından, gerçekleştirdiği temasların ayrıntılarını ve çok daha fazlasını özel röportajımızda cevapladı. Dursun Mirza, Bandırma’daki mevcut yerel yönetimi başarılı bulup bulmadığını, Bandırma’nın öncelikli olarak ne tür hizmetlere ihtiyaç duyduğunu ve General Balcı Çamlığı’na kurulmak istenen baz istasyonu konusunun bilinmeyenlerini masaya yatırarak belediye başkanlığına adaylığı ile ilgili ise çok samimi ve çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İşte, soru-cevap şeklinde gerçekleştirdiğimiz özel röportajın tüm ayrıntıları;

Soru: Ankara’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başta gelmek üzere, çeşitli temaslarda bulundunuz. Bu ziyaretinizin amacı neydi?

Cevap: Ankara ziyareti benim açımdan çok verimli geçti. Kafamıza takılan soruları ilgililere sormuş olduk ve aldığımız cevaplar bizi çok tatmin etti. Biliyorsunuz ki artık siyasette algı çok önemli. Her şey algıyla yönetiliyor. Algılar, artistik pozlarla, fotoğraflarla, görüntülerle yönetiliyor ama gerçek öyle değil. Hayatın gerçeği algıdan ibaret değil.

“Birilerinin işi garantiymiş, öyle bir şeyin olmadığını ilk ağızdan öğrendik.”

Yok efendim birilerinin işi garantiymiş, yok sözleşilmiş, öyle bir şeyin asla olmadığını ilk ağızdan öğrenmiş olduk. ‘Biz halkın istediği adayları, belediye başkan adayımız yapacağız,’ dediler. Bu adayların bir kaç anketle gerçekçi bir biçimde öğrenileceğini ve halk kimi isterse, onu aday göstereceklerini belirttiler. Bu cevap bizim için yeterliydi. Çok güzel görüşmeler ve toplantılar gerçekleştirdik. Bandırma’ya mutlu bir şekilde döndük.

Soru: Bandırma’nın iyi yönetildiğini düşünüyor musunuz?

Cevap: Biz Cumhuriyet halk partiliyiz. Dolayısıyla bu konuda kamuoyuna dönük çok fazla eleştirel yaklaşımlarda bulunmak istemiyorum ama ister istemez geçtiğimiz dönemle, şimdiki dönem kıyaslanıyor. Kamuoyu bunu kıyaslıyor.

“Anketlerde fark ortaya çıkıyor. Mevcut yönetimden çok memnun kalındığını göremiyorum. “

Bandırma’da anketler yapılıyor. Geçtiğimiz dönemden mi memnunsunuz, yoksa mevcut dönemden mi diye insanlara soruluyor. Bu anketlerde fark zaten ortaya çıkıyor. Ben mevcut yönetimden çok memnun kalındığını göremiyorum. Çünkü sokağa çıktığımızda insanlar tarafından müthiş bir taleple karşılaşıyoruz.

Dolayısıyla bizim dönemimiz daha başarılı bir dönemdi. Üstelik Büyükşehir Belediyesi’yle çok büyük sıkıntılar yaşamamıza rağmen, hepsini bir bir aştık. Biz Bandırma Belediyesi’ni borçsuz, çok büyük kurumsal bir belediye olarak teslim ettik. Büyük projeler yaptık. Kapalı Pazar Yeri, bugün 450-500 milyon liraya mal olacak bir projeydi. Dönemimizi dolu dolu geçirdik. 1 saatini bile boşa geçirmeyen bir belediyeydik. Halkın, Bandırma Belediyesi’nden %70 oranında memnuniyeti vardı.

“Bandırma’nın daha çok kaynak ve daha çok parayla yönetildiğini ama daha az yatırım aldığını görüyoruz.”

Bu dönemle kıyasladığımızda, bugün imkanların daha fazla olduğunu, bütçelerin daha da arttığını görüyoruz. Ancak bizim dönemimizde yapılan satışların, bu dönemde 3 katına ulaşıldığını biliyoruz. Bandırma’nın daha çok kaynak ve daha çok parayla yönetildiğini ama daha az yatırım aldığını görüyoruz. Kıyasladığımızda, detaya girmeden bunları söyleyebilirim.

Soru: Bandırma’nın öncelikli olarak ne tür hizmetlere ihtiyacı var?

Cevap: Bandırma’nın öncelikli sorunları var. Trafik ve otopark sorunu var. Bizim dönemimizden bu yana otoparklar yapılmıyor. 5 binlik planlar yapılıp, şehri rahatlatacak, genişletecek yeni kentsel planlar yapılmıyor. Bence Bandırma’nın en önemli sorunları bunlar.

“Birçok mahallede tozdan, topraktan, çukurdan geçilmiyor. Bunu vatandaşlar bize söylüyor.”

Diğer yandan temizlik ve yollar çok önemli. Bugün asfalt tesisi kurduğunu övünerek söyleyen arkadaşımız 3 aydır asfalt dökmüyor. Belli mahallelerde, belki yatırımlar yapıldı ama birçok mahallede de tozdan, topraktan, çukurdan geçilmiyor. Bunu vatandaşlar bize söylüyor. Bunlardan şikayet hat safhada.

Benim dönemimde Altyapı Koordinasyon Merkezi, Balıkesir’deydi. Çeşitli kurumlar yolları kazdığında, kazı paralarını Altyapı Koordinasyon Merkezi alırdı. Ben bunun mücadelesini verdim. 2021 yılında artık Altyapı Koordinasyon Merkezi, Bandırma’da kuruldu. Bu kurumlar Bandırma’nın yollarını kazdıklarında parayı Bandırma Belediyesi’ne yatırmaya başladılar. Geçmişte yollar kazılır parayı Büyükşehir Belediyesi alırdı ama biz vatandaş mağdur olmasın diye yolları yapardık. Şimdi böyle bir durum yok.

Soru: General Balcı Çamlığı’na baz istasyonu kurulmasına yönelik gündemde olan konu ile ilgili neler söylersiniz?

Cevap: Vatandaşımız General Balcı Çamlığı’na baz istasyonu kurulmasını istemiyor ve çok haklılar ama nedense Bandırma Belediyesi konuyu üzerine almıyor. Orası bizim dönemimizde Milli Savunma Bakanlığı ile yapılan protokol ile hayata geçirildi. Protokolde, alana gelir getirici yani ticari işletme kurulmaması ve betonarme yapı yapılmaması yazıyor. Bu baz istasyonu ticari bir işletmedir, hatta cep telefonu operatörü kira öder. Alan, yapılan protokol ile Bandırma Belediyesi’nin sorumluluğundadır. Bandırma Belediyesi’nin izni olmadan kimse oraya bir şey yapamaz.

“Bütün sorumluluk Bandırma Belediyesi’ne aittir. Kimseyi çocuk yerine koymasınlar. “

Bandırma Belediyesi, protokolle bu yetkiyi almıştır. Bütün sorumluluk Bandırma Belediyesi’ne aittir. Kimseyi çocuk yerine koymasınlar. Belediyenin izni olmadan oraya baz istasyonu kurulamaz, başka bir işlem de yapılamaz. Eğer Bandırma Belediyesi’nin haberi olmadan orada öyle bir şey yapıldıysa, Bandırma Belediyesi derhal o baz istasyonunu oradan söküp atmalıdır.

Soru: Belediye Başkanlığına tekrar adaylığınızı koyacak mısınız?

Cevap: Nereye gidersem gideyim insanlar bana, ‘Başkanım tekrar aday olacak mısınız?’ diye soruyor. Ben de onlara, ‘Siz ne diyorsunuz?’ diye soruyorum. İnsanlar, ‘Lütfen tekrar aday olun, biz sizden çok memnunduk, sizin yaptıklarınız artık yapılmıyor,’ diyorlar. Halk isterse olur diyorum. Kariyerime yeni bir belediye başkanlığı katayım diye bir düşüncem yok ama biz çevresinden sorumlu insanlarız. Sorumluluk duygusu olan insanlarız. Bize bir görev düşüyorsa, bundan asla kaçmayız. İnsanlar talep ediyorsa, o insanların isteğini yerine getirmek için, kente hizmet etmek için hareket ederiz. Böyle bir talep yoğun bir biçimde var ve bu anketlere de yansıyor. Buna biz sırtımızı dönemeyiz. Benim tecrübem ve mantalitemle bu kente kazandıracağım şeyler varsa, ben bunu yaparım.

“Halkın beklentisi adına ben de artık diyorum ki, Ben artık aday adayı değilim, adayım.”

Geçmişte bir haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Tepeden inme bir şekilde belediye başkan adayı belirlendi. Halka sorulmadı, sorulduysa da gereği yerine getirilmedi. Milletvekillerinin raporları da dikkate alınmadı. Bu haksızlığında giderilmesi ve halkın beklentisi adına ben de artık diyorum ki, ‘Ben artık aday adayı değilim, adayım.’

Ankara’ya gitmemin sebeplerinden biri de buydu. Aldığım bilgiler ve söylenen sözler beni tatmin etti. Döndük ve çalışmalarımıza devam ediyoruz. Halk yoklamalarında açık ara önde çıkacağıma inanıyorum. Genel Merkezimizin de bunun gereğini yerine getireceğine inanıyorum. Anketlerde önde çıkarsam adaylığımı sürdürürüm. Bunu da buradan Bandırma kamuoyuna açıklamak isterim.

Çok güzel projelerimiz var. “

Ben cin çukuru projesi’ni Bandırma’ya kazandırmayı, oraya bir yaşam alanı kurmayı çok istiyorum. Livatya Projesi’ni hayata geçirmeyi çok istiyorum. Bandırma’ya yeni kentsel gelişim alanları açmak gerekiyor. Modern kent merkezleri yapmak istiyorum. Bunlar bizim hayallerimiz ve hazırlıklarımız, çalışmalarımız var. Daha onlarca projemiz var. Arkadaşlarımızla 25 tane temel proje tespit ettik. Trafik düzenlemelerinden, raylı sistemlere kadar, yeşil alanlardan tarımsal amaçlı yapılacak projelere kadar çok güzel projelerimiz var. İnşallah Bandırma halkı ve karar vericiler bu konuda belirleyici olur.

Haber: Umut Osman Sunci