SON DAKİKA
hava 22°Google News

Doğalgaz faturaları ne zamana kadar, ne kadar ücretsiz?

Son Güncelleme :

21 Kasım 2023 - 9:28

Doğalgaz faturaları ne zamana kadar, ne kadar ücretsiz?

Havaların soğumasıyla beraber kombiler de yanmaya başladı. Bu gelişmeyle beraber kombilerini yakmaya başlayan vatandaşların gündeminde doğalgaz faturaları yer aldı. Karadeniz’de bulunan doğalgaz rezervleriyle bir kısmı bedavaya gelen faturaların ne kadarının, ne zamana kadar ücretsiz olacağı merak konusu oldu.

Kasım ayının gelmesiyle beraber soğuk hava etkisini göstermeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz doğalgazının işleme alınmasının ardından doğalgaz faturasına indirim uygulanacağına dair müjdeyi duyurmuştu. Öte yandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 2024 bütçesinin konuşulduğu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sunum yapan Bakan Alparslan Bayraktar, ücretsiz doğalgaz ve elektrik için açıklamada bulundu. Peki, doğalgaz faturaları ne zamana kadar, ne kadar ücretsiz?

Gelen doğalgaz faturalarında 25 metreküpe kadar olan tüketim ücretsiz olurken, tüm Türkiye’de 1 Mayıs 2024 tarihine kadar 25 metreküp yaklaşık 120 liralık gaz ücretsiz olacak.

2023 yılından bu yana doğalgaz faturalarındaki 25 metreküplük kısım devlet tarafından karşılanıyor. Kullanım miktarı bunu altında kalırsa vatandaşlar ücret ödemiyor.

Bakanlığının 2024 bütçesi üzerinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sunum yapan Bakan Alparslan Bayraktar, vatandaşın enerji faturasını düşürmek için yaptıkları desteklemeleri açıklayarak, “İhtiyaç sahibi hanelere 2019’dan bugüne kadar toplam 18.2 milyar TL tutarında elektrik desteği verdik. 2022’de 1.9 milyon aileye 1.7 milyon ton kömür desteği sağladık. 2023’te de ısınma amaçlı kömür desteğine devam ediyoruz. Kömür desteği alan hanelerden isteyenler bunu doğalgaz olarak da kullanabiliyor. Bu kapsamda 634.3 milyon TL tutarında doğalgaz desteği verdik. 2022’de vatandaşlarımızın elektrik ve doğalgaz tüketimlerinin 270 milyar TL’si devletimiz tarafından karşılandı” demişti.

CHP’li Ahmet Akın ise sanayide kullanılan elektrik ve doğalgaza 1 Ekim itibarıyla yüzde 20 zam yapıldığını hatırlatarak, seçimden sonra akaryakıt ürünlerinde yapılan zamların üretim maliyetlerinde artışa yol açtığını belirtti. Akın, kış öncesi doğalgaz ve elektriğe yapılacak her zammın enflasyonda artışa neden olacağını belirtti.